Pokud trpíte revmatoidní artritidou je důležité se hýbat

Pokud trpíte artritidou(bolesti kloubů), víte, že pohyb je pro vás prospěšný. Najít čas, energii a motivaci k pohybu však může být obtížné. To platí zejména tehdy, když trpíte bolestmi. Výzkumy však ukazují, že pacientům s artritidou může cvičení pomoci zlepšit náladu, zlepšit funkci kloubů a zabránit ochabování svalů a jejich oslabení.

Zde je sedm cviků určených speciálně pro pacienty s revmatoidní artritidou.

Cvičení ve vodě je to nejlepší proti bolesti kloubů

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, lidé s artritidou vykazují výraznější zlepšení zdravotního stavu po absolvování vodoléčby (cvičení v teplé vodě) než při jiných aktivitách. Studie ukazují, že lidé s artritidou , kteří se účastnili hydroterapie, měli menší bolesti a citlivost kloubů. Hydroterapie také zlepšila jejich náladu a celkovou pohodu.

Cvičení ve vodě, jako je plavání a vodní aerobik, také zlepšují funkci postižených kloubů a snižují jejich bolest.

Tai chi

Tai chi je tradiční čínské bojové umění, které kombinuje pomalé a jemné pohyby s mentálním soustředěním. Toto cvičení zlepšuje svalové funkce, snižuje bolest kloubů a úroveň stresu u pacientů s revmatoidní artritidou. Účastníci jedné studie uváděli, že se po cvičení tai chi cítí lépe a mají celkově lepší pohled na život.

Můžete si zakoupit DVD, nebo najít lekci na youtube, které vám pomůže začít, nebo navštívit kurz ve vašem okolí.

Jízdou na kole proti bolesti kloubů

Pokud trpíte revma, je pro vás důležité rozproudit srdce. U osob s revmatoidní artritidou je totiž vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a s nimi spojených komplikací. Jízda na kole je vynikající cvičení s nízkou zátěží, které je pro klouby šetrnější než jiná aerobní cvičení.

Jízda na kole pomáhá udržovat zdravé srdce, zvyšuje sílu nohou a snižuje ranní ztuhlost. Můžete jezdit na kole venku, přidat se ke skupině cyklistů nebo používat stacionární kolo v posilovně či doma.

Pokud trpíte revma, je pro vás důležité rozproudit srdce. U osob s  revmatoidní artritidou je totiž vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění a s nimi spojených komplikací.

Chůze

Procházka v parku může znít příliš jednoduše, ale je to jedna z nejjednodušších a nejvhodnějších forem cvičení. Kromě zvýšení tepové frekvence může chůze uvolnit klouby a pomoci snížit bolest. Výzkumy zjistily, že pouhých 30 minut chůze denně může zlepšit vaši náladu a celkový zdravotní stav.

Pokud máte potíže s rovnováhou, zkuste použít vycházkové hole, které vám pomohou se stabilizací.

Jóga

Jóga, která kombinuje pozice s dýcháním a relaxací, také pomáhá zlepšit příznaky revmatoidní artritidou. Studie ukazují, že u mladších osob s revmatoidní artritidou, které cvičily jógu, došlo ke zlepšení bolesti a nálady. Podobné výsledky zjistili i vědci z Johns Hopkins University: Pacienti s revmatoidní artritidou měli méně citlivé a oteklé klouby než před cvičením jógy.

„Jóga nebo jógový strečink může pacientům pomoci zlepšit flexibilitu a rozsah pohybu,“ říká Dr. Mario Siervo, ředitel provozu zdravotnického personálu v Leon Medical Centers.

Stretching

Zdravotníci často doporučují pacientům s revmatoidní artritidou strečink. „Protahování by mělo zahrnovat svaly paží, zad, boků, přední a zadní strany stehen a lýtek,“ říká Dr. Philip Conwisar, ortopedický chirurg z Kalifornie. „Protahujte se hned ráno, místo přestávky na kávu si udělejte přestávku na protažení nebo se na pár minut protáhněte v kanceláři.“

Dr. Naheed Ali, autor knihy „Artritida a vy“, doporučuje také kroužení prsty, mírné ohýbání zápěstí a protahování palce.

Silový trénink

Revmatoidní artritida často vede k oslabení svalů, což může zesílit bolest kloubů. Silový trénink pomáhá snižovat bolest a zvyšovat svalovou pevnost. Silnější svaly lépe podpírají klouby a usnadňují každodenní činnosti.

Zkuste doma dvakrát až třikrát týdně zvedat činky. Můžete také vyzkoušet posilovací gumy, pokud jsou vaše prsty a zápěstí v dobré kondici. Pokud se obáváte zvedat činky nebo používat posilovací gumy sami, poraďte se se svým lékařem a zvažte spolupráci s osobním trenérem.

cvičení bolest kloubů

Přizpůsobte se svému stavu

Ať už si vyberete jakékoliv cvičení, důležité je v něm pokračovat. Některé dny budete pravděpodobně cítit větší bolest než jiné. To je v pořádku. Prostě v těchto dnech cvičte s menší intenzitou, zkuste jiný typ cvičení nebo si dejte den volna.

Pokud vaše ruce nemohou uchopit závaží, použijte místo toho posilovací gumu. Pokud můžete pouze chodit, jděte se projít ven. I když to bude pomalým tempem, pravděpodobně se pak budete cítit mnohem lépe.

zdroj:healthline