Astaxanthin: 4 zdravotní výhody tohoto antioxidantu

Myslíte si, že pro zdraví své pokožky děláte vše, mažete se nočním krémem, pijete spoustu vody, ale tajemstvím zářivé pleti může být ve skutečnosti tento těžko vyslovitelný antioxidant. Astaxanthin, pigment, který dělá lososy a plameňáky tak krásně růžovými, je ve skutečnosti silný karotenoid, který může pomoci chránit vaši pleť před poškozením, vráskami a dalšími známkami stárnutí.

Zjistěte, proč si astaxanthin zaslouží být součástí vaší péče o pleť a jaké další úžasné zdravotní účinky má.

Volné radikály způsobují stárnutí

Jak si možná pamatujete z hodin přírodovědy na střední škole, volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mají v důsledku běžných reakcí v těle nespárované elektrony. V zoufalé snaze spárovat svůj osamělý elektron se je volné radikály snaží ukrást jiným buňkám v těle, čímž je poškozují. Hromadění těchto poškození, nazývané oxidační stres, může nakonec vést k chronickým onemocněním, úbytku kognitivních funkcí a viditelným známkám stárnutí, jako jsou vrásky.

Jednoduše řečeno, oxidační stres je jako rez v našem těle, která vzniká oxidací a urychluje stárnutí a nemoci. I když jsou volné radikály normální součástí buněčného metabolismu, mohou se stát problémem, pokud jsou produkovány nekontrolovaně. Mezi obvyklé příčiny vzniku volných radikálů patří samozřejmě sluneční záření, kouření a znečištění, ale stejně tak i některé docela potřebné normální procesy v našem těle, jako je stravování a dýchání.

Antioxidanty proti volným radikálům

Co tedy můžete udělat, abyste minimalizovali hladinu volných radikálů a zabránili oxidačnímu stresu? Naše tělo má zabudovaný obranný systém: antioxidanty. Antioxidanty jsou skupinou sloučenin bojujících proti volným radikálům, které fungují tak, že darují jeden ze svých elektronů nestabilním volným radikálům, čímž je účinně neutralizují.

Tělo si sice některé z těchto látek na odstraňování volných radikálů vyrábí samo, ale u mnoha antioxidantů se spoléháme na stravu a doplňky stravy. Právě díky nim jsou ovoce a zelenina tak zdravé.

Co je astaxanthin?

Antioxidanty se podle svých odlišných vlastností řadí do rodiny karotenoidu, flavonoidu, polyfenolu a dalších. Karotenoidy jsou zodpovědné za to, že červené a oranžové potraviny mají svůj zářivý odstín. Co je však důležitější, jsou spojovány mimo jiné se zlepšením kardiovaskulárního systému a zraku.

Ačkoli vitamin A a beta-karoten jsou dva nejznámější karotenoidy, astaxantin, mořský antioxidant obsažený v lososech, byl korunován na „krále karotenoidů“. To proto, že tento antioxidant je pětkrát účinnější než beta-karoten, který je obsažen v mrkvi, a neuvěřitelných 6 000krát účinnější než vitamin C.

Navíc na rozdíl od svých karotenoidních protějšků nepůsobí astaxanthin ve vysokých koncentracích jako „prooxidant“. Jiné karotenoidy se za určitých podmínek, např. při vysoké koncentraci, mohou obrátit proti vám a působit spíše jako prooxidant než jako antioxidant a vyvolat poškození, které by měly blokovat.

Jaké jsou výhody astaxanthinu?

1. Může podpořit vaši pokožku

Věděli jste, že 90 % viditelných poškození kůže lze přičíst slunečnímu záření? Za to můžete poděkovat volným radikálům. Vystavení slunci zvyšuje produkci volných radikálů, které spouštějí v těle řetězec událostí, které začínají způsobovat viditelné poškození, včetně rozpadu kolagenu a elastinu, což způsobuje, že se vaše pleť vrásní, ochabuje a vypadá tenčí. Antioxidanty, zejména astaxantin, však mohou proti tomuto stresu volných radikálů v pokožce bojovat.

Tento antioxidant ve skutečnosti funguje téměř jako vnitřní opalovací krém, blokuje poškození UVB paprsky a zvládá následnou zánětlivou reakci. Studie ukazují, že tento antioxidant oddaluje poškození způsobené UV zářením, což znamená méně bolestivou jasně červenou pokožku při opalování a méně vrásek později, což je výhra pro všechny. V jedné 16týdenní klinické studii, účastníci, kteří ho užívali, zaznamenali zlepšení elasticity pokožky, zatímco u těch, kteří ho neužívali, se vrásky zhoršily. Výzkumy poukazují na potenciální ochrannou roli astaxanthinu před poškozením pokožky způsobeným slunečním zářením.

Tento antioxidant by však neměl nahrazovat opalovací krém, i když je velmi účinný. Lékaři se shodují, že pokud jde o ochranu před sluncem, nic se nevyrovná opalovacím krémům. Ale přidáním tohoto doplňku do svého každodenního jídelníčku spolu s používáním opalovacího krému, můžete udržet svou pokožku zdravou.

Výzkum ukázal, že tento superantioxidant nejenže pomáhá blokovat poškození kůže, ale může skutečně podpořit i proces hojení po spálení. V jedné studii doplňování astaxanthinu výrazně zlepšilo pružnost, hladkost a hydrataci pokožky během pouhých 12 týdnů. Jiná studie zjistila, že astaxanthin zlepšil vrásky, velikost stařeckých skvrn a strukturu pokožky. A v nedávné dvojitě zaslepené klinické studii subjekty zaznamenaly výrazné zlepšení úrovně vlhkosti (zejména v okolí očí), celkové zlepšení pružnosti a vzhledu pleti. Jiná nedávná dvojitě zaslepená klinická studie zjistila, že může dokonce pomoci pokožce zadržovat vodu a potlačit poškození kožní bariéry.

2. Přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému

S oxidačním stresem souvisí vše, od některých druhů rakoviny až po špatné trávení. Není tedy divu, že astaxanthin má jako silný antioxidant dalekosáhlé účinky. Jeho vlastnosti v boji proti volným radikálům podporují zdraví kardiovaskulárního systému, kognitivních funkcí a zraku. Pokud jde o zdraví srdce, tento antioxidant může přispívat k podpoře dobré hladiny HDL (dobrého cholesterolu), udržovat zdravou hladinu triglyceridů a LDL (špatného cholesterolu) a udržovat dobrý krevní tlak.

3. Prospívá zdraví vašeho mozku

Navíc může tento antioxidant přispívat k udržení kognitivníh funkcí. Je to proto, že může procházet hematoencefalickou bariérou a poskytovat mozku silnou antioxidační podporu. Studie prokázaly, že astaxanthin může zlepšit pozornost, paměť a zpracování informací u starších dospělých.

4. Působí na oči

Určitě si pamatujete, jak vám maminka říkala, že máte jíst mrkev, abyste lépe viděli. A ukázalo se, že měla pravdu. Karotenoidy, a zejména astaxantin, jsou známé svou významnou funkcí pro zdravé fungování očí. Doplňky s tímto antioxidantem mohou pomoci očím zotavit se z dlouhodobého pobytu u obrazovky a udržet si zdravé oči.

Které potraviny obsahují astaxanthin?

Pokud chcete zvýšit spotřebu tohoto antioxidantu ze stravy, sáhněte po lososu obecném. Protože se přirozeně vyskytuje v řasách a červeně zbarvených mořských plodech, má losos nejvyšší koncentraci tohoto superantioxidantu, a to až 38 mg/kg v divoce ulovených druzích.

Pokud jste těhotná, kojíte nebo užíváte léky, poraďte se před zahájením užívání doplňků stravy se svým lékařem.

Zdroj: mindbodygreen

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

02e14ee9imp

Affiliate odkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.