Zatímco někdo dokáže prosedět hodiny u televize, řada z nás nedokáže bez sportu vydržet ani den. Pravidelný běh zlepšuje nejen fyzikou kondici, ale taky psychiku náladu. Do krve se vyplavují endorfin, dopamin a noradrenalin, díky nimž se dostáváme do pohody.

Běh je vedle chůze a pracovních úkonů jedním z nejpřirozenějších pohybů člověka, proto si získává oblibu u rozrůstající se skupiny lidí, kteří ho berou nezbytnou součást života, jako životní styl.

Proč je běh pro člověka důležitý

Při běhu se dějí v lidském těle zajímavé změny: krev začne proudit rychleji a zásobuje celé tělo množstvím kyslíku. To nejen snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zároveň se zlepšuje aktivita srdce i mozku. Zlepšuje se zdraví, nálada i pohled na svět. Pravidelné běhání může být účinným lékem na depresivní stavy.

Když připočteme, že běh je odpovědný také za zrychlení metabolismu a tím účinně podněcuje spalování tuků, je naprosto jasné, proč je běh tak populární. Tím, že se vracíme k přirozenému pohybu, měníme od základu svůj život k lepšímu.

Pro bezpečné běhání

Jinak se běhá, když je venku teplo, a úplně jinak se musíte připravit na běhání v sychravých nebo mrazivých dnech. Zatímco v létě stačí jen pohodlné kraťasy a tričko, co saje pot, jestliže jdete běhat v zimě, potřebujete kvalitní termo prádlo, tepláky nebo zateplené legíny a bundu, ve které neprochladnete, ale nebudete v ní neforemní a neohrabaní. Měli byste mít v zásobě i jednu nepromokavou pro proměnlivé podzimní dny. Když mrzne, nezapomeňte na čepici, čelenku nebo klapky na uši.

Alfou a omegou každého běhání jsou především vhodně zvolené boty. Vyberte si nejen správnou velikost, zohledněte i terén, kde budete běhat. V každém případě musí být pohodlné, pata musí pevně sedět, obvod nesmí tlačit na achilovky, špička zaručuje prstům dost prostoru.

Při všech těchto parametrech ovšem nemusíte zapomínat na to, že i při běhu se můžete líbit, pořiďte si tedy běžecký outfit nejen pohodlný, ale i hezký. Nabídka kvalitního a přitom pěkného sportovního oblečení je opravdu široká.