Co byste měli vědět o migréně, abyste nemusili tolik trpět. Pokud jste někdy trpěli migrénou, pak chápete, jak snadno vám může znepříjemnit celý den a proč je tak důležité vyřešit problém s migrénou tak, abyste se mohli cítit lépe. Kromě vyčerpávající bolesti hlavy způsobuje migréna řadu dalších nepříjemných příznaků, které mohou způsobit, že se budete cítit opravdu špatně, patří k tomu nevolnost, podrážděnost a slabost. A pokud se u vás uprostřed migrény objeví citlivost na světlo a zvuk, může vám práce, pobyt ve škole nebo dokonce jen vstání z postele připadat téměř jako nesplnitelný úkol. 

Migréna je chronické onemocnění, které se může objevit v jakémkoli věku, ale obvykle se poprvé objevuje v období dospívání a vrcholí po třicítce. Pokud trpíte migrénou, můžete mít několik záchvatů měsíčně, což znamená, že budete potřebovat hodně volna a odpočinku, a to pro nás, které máme děti a chodíme do práce je téměř nemožné. 

Migréna se nedá vyléčit, ale naštěstí existuje mnoho účinných způsobů léčby, takže pokud tímto onemocněním trpíte, můžete se pokusit dostat četnost svých příznaků pod kontrolu. Zde se dozvíte, co byste měli vědět o tom, jak najít úlevu od migrény, abyste mohli žít svůj život s menší bolestí a starostmi. 

Co to vlastně je migréna? 

Migréna je ve skutečnosti neurologické onemocnění. Během záchvatu se skupiny mozkových buněk stávají hyperaktivními, cévy se zužují a průtok vzduchu mozkem se mění, což může přispět k nástupu příznaků. Aby vám byl diagnostikován migréna, musíte záchvaty zažívat opakovaně, musíte mít nejméně pět nesnesitelných bolestí hlavy trvajících vždy 4 až 72 hodin měsíčně. 

Migréna má specifické příznaky, které ji odlišují od běžných bolestí hlavy. Bolest je obvykle pulzující a velmi silná, často se vyskytuje za očima, kolem uší nebo spánků, zejména na jedné straně hlavy. Obvykle ji doprovází žaludeční nevolnost a zvracen, které se zhoršují při fyzické aktivitě. Migréna může také způsobovat citlivost na světlo, hluk a vůně. 

Migréna může být vyvolána spouštěči, které se mohou velmi lišit. Záchvat může vyvolat cokoli od konkrétních potravin přes stres až po dehydrataci. Ne všechny záchvaty migrény však mají spouštěče, a pokud ano, možná nevíte, jaké jsou vaše konkrétní faktory vyvolávající migrénu. Bolesti hlavy jsou často na začátku tupé a bolestivé a postupně se stupňují, až nakonec způsobí intenzivní, pulzující bolest. V nejhorším případě může migréna způsobit, že vám bolestí pulzuje celá hlava, obličej, čelist a krk. 

Jaké jsou obvyklé příznaky migrény? 

Migréna probíhá ve čtyřech různých fázích, i když ne každý člověk, který migrénou onemocní, projde všemi. 

  • Prodrom: To je fáze „před nástupem bolesti hlavy“, kdy se mohou objevit některé varovné příznaky, jako je ztuhlost šíje, změny nálady a časté zívání. Fáze prodromu může nastat přibližně 24 až 48 hodin před začátkem bolesti hlavy. Přibližně 30 % lidí, kteří trpí migrénou, má tyto symptomy před bolestí hlavy. 
  • Aura: Až u 20 % lidí s migrénou se objeví smyslové změny známé jako aura. Nejčastěji aura mění způsob, jakým vidíte věci, takže si můžete všimnout jisker, teček, blikajících světel, zvlněných čar nebo slepých míst ve vašem zorném poli. Kromě toho, že aura ovlivňuje oči, může způsobovat pocit otupení, brnění a zvonění v uších. Tyto příznaky obvykle zmizí těsně předtím, než začne bolest hlavy. Bolesti hlavy, které se objevují s aurou, se označují jako „migréna s aurou“ a bolesti hlavy, které se neobjevují s aurou, se označují jako „migréna bez aury“. 
  • Migrenózní ataka: Při tomto záchvatu se dostaví skutečná migrenózní bolest hlavy a může se objevit také nevolnost, zvracení a citlivost na světlo nebo zvuk, jak jsme se zmínili výše. 
  • Postdrom: Po skončení záchvatu se u některých lidí dostaví „migrenózní kocovina“, což znamená, že se cítí vyčerpaní, unavení a zhruba jeden den jsou mimo. Postdrom je častější než prodrom, do této fáze se dostane zhruba 80 % lidí, kteří se potýkají s migrénou. 

Celá fáze může trvat od osmi hodin do tří dnů v závislosti na počtu stadií, závažnosti migrény a na tom, zda příznaky migrény léčíte. 

Jaké jsou nejúčinnější způsoby léčby migrény? 

Léčba migrény je velmi individuální, proto se poraďte se svým lékařem o tom, jak pro vás a vaše příznaky najít tu nejlepší možnost. V některých případech vás lékař může odeslat k neurologovi, který lépe rozumí složitostem mozkových poruch. 

„Když pacienti trpí bolestmi hlavy, které se nedaří dobře zvládat, bereme v úvahu jejich anamnézu, další zdravotní problémy a možné vedlejší účinky jednotlivých léků,“ říká pro SELF Anne Csereová, docentka na oddělení neurologie na University of South Florida. Vysvětluje, že například některé druhy léčby migrény se nedoporučují lidem, kteří plánují otěhotnět nebo mají v anamnéze srdeční onemocnění. 

Zde je přehled nejčastějších způsobů léčby migrény: 

Volně prodejné léky 

K zastavení migrény, která už jednou začala, se používají i volně prodejné léky. Patři tady léky proti bolesti, které již pravděpodobně máte po ruce, jako je ibuprofen, nalgesin a paracetamol. Lékař vám může doporučit užívání některého z těchto léků s kofeinem, pokud na něj nejste citliví, protože způsobuje stažení cév, což může pomoci částečně zmírnit bolest. Léky jsou díky tomu také účinnější. 

Volně prodejné léky proti bolesti jsou vhodné pro lidi, kteří trpí migrénou jen občas, v mírném až středním stupni a nepotřebují je užívat častěji než několikrát týdně. Pokud ale tyto léky užíváte příliš často, můžete riskovat, že se vaše bolesti hlavy ještě zhorší. 

Pokud vám nepomáhají volně prodejné léky nebo máte opakované bolesti hlavy, musíte se poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo navštívit neurologa. Může vám pomoci vybrat jiné léky, které budou účinnější. 

Léky na předpis

Pokud vám volně prodejné léky nezabírají, existuje několik léků na předpis, které vám lékař může předepsat.

Patří mezi ně např: 

  • Triptany, které působí na receptory na cévách a nervech a zastavují vysílání signálů bolesti do mozku. 
  • Dihydroergotamin, který je k dispozici ve formě nosního spreje nebo injekce pro lidi, kteří mají záchvat migrény trvající déle než jeden den. Ty působí tak, že zabraňují vašemu tělu uvolňovat určité látky, které přispívají k migrenózní bolesti. 
  • Gepanty jsou novou skupinou léků, které se zaměřují na bílkovinu, jež přispívá k migréně. 
  • Lasmiditan působí tak, že se zaměřuje na specifické nervy v mozku a zastavuje tak signály bolesti. 

Preventivní léky

Pokud trpíte velmi častými nebo silnými migrénami, které se opakují jako hodinky, měli byste se zeptat svého lékaře, zda by pro vás nebyl vhodný preventivní lék.  

Obecně je doporučuje lidem, kteří: 

  • dva nebo více dnů v měsíci trpíte migrénou, která vás vyčerpává tak, že nemůžete vstát z postele. 
  • máte nejméně čtyři dny migrény měsíčně, které významně ovlivňují jejich každodenní aktivity. 
  • máte alespoň šest středně těžkých migrenózních dnů za měsíc. 

Počítejte s tím, že každý lékař může mít jiná doporučení a představy o tom, kdy byste měli vyzkoušet preventivní léky, takže pokud si nejste jisti svým léčebným plánem a máte tu možnost, vždy se vyplatí nechat si poradit od druhého lékaře.   

K běžným preventivní lékům patři např: 

  • Tricyklická antidepresiva, která se užívají jako denní tablety ve velmi nízkých dávkách. Tato kategorie antidepresiv pomáhá udržovat stálé množství neurotransmiteru serotoninu v mozku. Serotonin, který mimo jiné pomáhá regulovat vaši náladu, chuť k jídlu a trávení, je během migrény mnohem nižší, takže udržování jeho stálé hladiny vám může pomoci vyhnout se záchvatům. 
  • Ukázalo se také, že léky na snížení tlaku, včetně beta-blokátorů a blokátorů kalciových kanálů, pomáhají předcházet migréně. 
  • Pokud trpíte chronickou migrénou nebo máte bolestí hlavy více než 15krát za měsíc, mohou vám pomoci také injekce botulotoxinu. Ano, botoxu. Odborníci zatím plně nerozumí tomu, proč je tak účinný, ale vědci se domnívají, že botox může zabránit vašemu tělu produkovat chemické látky, které se podílejí na vzniku migrény. 

Fungují nějaké „babské rady“ na migrénu? 

Záchvat migrény nelze zmírnit okamžitě. Mnoho lidí však kromě volně prodejných léků nebo léků na předpis využívá osvědčené „babské rady“, které pomáhají bolest lépe zvládat. 

Je důležité mít připravený plán, i když zrovna migrénu nemáte. Abyste byla připravená, mějte léky po ruce na více místech (například v kanceláři, v autě nebo v ložnici).

Vyzkoušejte tyto metody úlevy od bolesti: 

  • Odpočívejte v tmavé a tiché místnosti. To vám může velmi pomoct, protože pohyb, světlo a zvuk mohou být při záchvatu migrény obzvláště nepříjemné. 
  • Pijte, pijte, pijte. Dehydratace může způsobit, že se budete cítit mnohem hůře. 

Vyzkoušejte tyto rady, které pomáhají předcházet migréně 

Migréně nejlépe předejdete, když se budete držet denní rutiny, která vám vyhovuje. Udržování předvídatelných věcí dokonce i toho, v kolik hodin jíte nebo jak dlouho každou noc spíte, vám totiž pomůže identifikovat potenciální spouštěče migrény. Zjednodušeně řečeno, pokud jste dělala něco jinak než běžně a pak dostanete migrénu, máte podezřelého z příčiny, která spouští vaši migrénu. 

Přestože migréně nelze stoprocentně zabránit, níže uvedené tipy mohou u některých lidí snížit její četnost: 

  • Zamyslete se nad denním příjmem kofeinu, protože některým lidem s migrénou tato látka pomáhá, ale u jiných může vyvolat záchvat. Jednou z věcí, která se obvykle doporučuje, je dát si každý den přibližně stejné množství kofeinu ve stejnou dobu. Problémy nastanou, když si jeden den dáte tři šálky kávy, druhý den žádný a další den si dáte energetický nápoj. Je to proto, že cévy v těle si zvyknou na množství kofeinu a je známo, že pokud se toto množství začne příliš měnit, dochází k migréně. Poraďte se se svým lékařem, zda pro vás může být kofein užitečný nebo spíše škodlivý. 
  • Pravidelné cvičení pomáhá tlumit stresové hormony, které mohou u některých lidí vyvolat migrénu, proto je dobré se pravidelně věnovat cvičení. Existují dobré důkazy o tom, že častý a pravidelný pohyb, zejména vysoce intenzivní pohyb, jako je běh nebo jízda na kole, může pomoci předcházet budoucí migréně. 
  • Vyhýbejte se některým potravinám, o kterých víte, že u vás vyvolávají migrénu. Můžou to být například sýry, alkohol, čokoláda nebo červené maso. Pokud jsou vaše záchvaty migrény časté, můžete si zkusit vést deník, abyste zjistili, zda se některé potraviny opakovaně objevují na vašem talíři předtím, než se příznaky dostaví. U některých lidí může migrénu vyvolat i vynechávání jídla, proto je důležité si všímat i toho, kdy jíte. 
  • Kvalitní spánek každou noc rovněž pomáhá předcházet migréně. Pokud se celou noc převalujete a domníváte se, že to vyvolává vaše bolesti, poraďte se se svým lékařem. Možná vám prospěje užívání léků na spaní nebo máte nějaké skryté zdravotní potíže, o kterých nevíte. Pokud například někdo chrápe, mělo by se vyloučit, že trpí spánkovou apnoe, protože ta může způsobovat bolesti hlavy nebo je zhoršovat. 
  • Důležitá je také optimalizace pracovního prostoru, zejména pokud máte sedavé zaměstnání. Ať už pracujete kdekoli, dbejte na časté přestávky. Zírání do počítače nebo telefonu, může být také spouštěčem bolesti hlavy, protože modré světlo u některých lidí migrénu zhoršuje. Pohodlné uspořádání pracovního stolu, správné držení těla (dobrá židle) a monitor, který je v úrovni vašich očí. To vám všechno pomůže abyste denně nepřetěžovali hlavu, krk a ramenní svaly. 

Zapište si, kdy jste měli silnou bolest hlavy, poznamenejte si, zda byla mírná nebo silná, a zvažte všechny zjevné spouštěče, které s ní mohly souviset. I tyto obecné poznámky mohou pomoci poskytnout lékaři cenné informace. 

Pamatujte:

Neměli byste žít s bolestí. Díky individuálnímu přístupu, který bude pravděpodobně zahrnovat trochu pokusů a omylů, můžete vypracovat léčebný plán, který vám může přinést úlevu a díky němuž budete migrénu mnohem lépe zvládat, takže nebudete muset žít ve strachu z dalšího záchvatu. 

zdroj:self.com