Co je to sirtfood dieta?

Dva známí odborníci na výživu pracující pro soukromou posilovnu ve Velké Británii vyvinuli sirtfood dietu. Tuto dietu propagují jako novou revoluční dietu a zdravotní plán, který funguje tak, že zapne váš „hubnoucí gen“.

Tato dieta je založena na výzkumu sirtuinů, skupiny sedmi proteinů, které se nacházejí v těle a které prokazatelně regulují řadu funkcí, včetně metabolismu, zánětu a délku života.

Určité přírodní rostlinné sloučeniny mohou být schopny zvýšit hladinu těchto bílkovin v těle a potraviny, které je obsahují, byly nazvány „sirtinami“.

Seznam „20 nejlepších sirtfoods“, kterou poskytuje sirtfood dieta, zahrnuje:

 • kapusta
 • červené víno
 • jahody
 • cibule
 • sója
 • petržel
 • extra panenský olivový olej
 • hořká čokoláda (85 % kakaa)
 • zelený čaj matcha
 • pohanka
 • kurkuma
 • vlašské ořechy
 • rukola
 • chilli „ptačí oko“
 • libeček
 • datle Medjool
 • červená čekanka
 • borůvky
 • kapary
 • káva

Dieta kombinuje sirt-potraviny a omezení kalorií, což může v těle vyvolat vyšší produkci sirtuinů.

Kniha „Zhubněte se sirtfood dietou“ obsahuje jídelníčky a recepty, kterými se můžete řídit, ale k dispozici je i spousta dalších knih s recepty na sirtfood diety.

Autoři této diety tvrdí, že dodržování sirtfood diety vede k prudké redukci hmotnosti a současně zachovává svalovou hmotu a chrání před chronickými onemocněními.

Jakmile dietu dokončíte, doporučuje se vám pokračovat v zařazování sirtfoods a zelených šťáv, které jsou pro dietu charakteristické, do vašeho běžného jídelníčku.

Shrnutí

Dieta Sirtfood je postavena na základě výzkumu sirtuinů, skupiny proteinů, které regulují řadu funkcí v těle. Některé potraviny zvané sirtfoods mohou způsobit, že tělo bude produkovat více těchto bílkovin.

Jak je účinná sirtfood dieta?

Autoři Sirtfood diety uvádějí odvážná tvrzení, včetně toho, že tato dieta může podpořit hubnutí, zapnout váš „hubnoucí gen“ a předcházet nemocem. Problém je, že pro tato tvrzení neexistuje mnoho důkazů.

Zatím neexistují žádné přesvědčivé důkazy o tom, že by sirtfood dieta měla na hubnutí příznivější vliv než jakákoli jiná dieta s omezeným přísunem kalorií.

A přestože mnohé z těchto potravin mají zdraví prospěšné vlastnosti, nebyly provedeny žádné dlouhodobé studie na lidech, které by určily, zda má konzumace stravy bohaté na „sirtfoods“ nějaké hmatatelné zdravotní výhody.

Nicméně kniha „Zhubněte se sirtfood dietou“ uvádí výsledky pilotní studie, kterou provedli autoři a které se zúčastnilo 39 účastníků z jejich fitness centra. Zdá se však, že výsledky této studie nebyly nikde jinde publikovány.

Účastníci po dobu jednoho týdne dodržovali dietu a denně cvičili. Na konci týdne účastníci zhubli v průměru o 3,2 kg a udrželi si nebo dokonce získali svalovou hmotu.

Přesto tyto výsledky nejsou nijak překvapivé. Omezení příjmu kalorií na 1 000 kalorií a současné cvičení téměř vždy způsobí úbytek hmotnosti.

Táto jejich studie například nesledovala účastníky po prvním týdnu, aby zjistila, zda nepřibrali zpět, což se obvykle stává.

Při nedostatku energie tělo kromě spalování tuků a svalů spotřebovává i pohotovostní zásoby energie neboli glykogen.

Každá molekula glykogenu vyžaduje 3-4 molekuly vody, aby mohla být uložena. Když vaše tělo spotřebuje glykogen, zbavuje se i této vody. Říká se tomu, že se tělo zbavilo „nadbytečné vody“.

V prvním týdnu extrémního omezení kalorií pochází jen asi jedna třetina úbytku hmotnosti z tuků, zatímco zbylé dvě třetiny z vody, svalů a glykogenu.

Jakmile se příjem kalorií zvýší, tělo doplní zásoby glykogenu a váha se vrátí zpět.

Je pravděpodobné, že tato dieta vám na začátku pomůže shodit několik kilogramů, ale ty se pravděpodobně vrátí zpět, jakmile dieta skončí.

Co se týče prevence nemocí, 3 týdny pravděpodobně nejsou dostatečně dlouhá doba na to, aby měla nějaký měřitelný dlouhodobý dopad.

Na druhou stranu přidání sirtfoods potravin do vašeho běžného jídelníčku v dlouhodobém horizontu může být velmi dobrý nápad. V takovém případě ale můžete rovnou vynechat dietu a začít s tím hned.

reklama

Shrnutí

Tato dieta vám může pomoci zhubnout, protože je nízkokalorická, ale váha se po ukončení diety pravděpodobně vrátí. Dieta je příliš krátká na to, aby měla dlouhodobý vliv na vaše zdraví.

Jak dodržovat Sirtfood dietu?

Sirtfood dieta má dvě fáze, které trvají celkem 3 týdny. Poté můžete pokračovat v „sirtifikaci“ svého jídelníčku zařazováním co největšího množství sirtfoods potravin do svých jídel.

Konkrétní recepty pro tyto dvě fáze najdete v knize “ Zhubněte se sirtfood dietou“, kterou napsali tvůrci diety. Abyste mohli dietu dodržovat, musíte si ji zakoupit.

Jídla jsou plná sirtfoods, ale obsahují i jiné ingredience než jen „top 20 sirtfoods“.

Většinu potravin použitých ve Sirtfood dietě lze snadno sehnat. Tři z ingrediencí potřebných pro tyto dvě fáze, prášek ze zeleného čaje matcha, libeček a pohanka, však mohou být dražší nebo obtížně dostupné.

Velkou součástí diety je její zelená šťáva, kterou si budete muset připravit sami jednou až třikrát denně.

Budete potřebovat odšťavňovač (mixér nefunguje) a kuchyňskou váhu, protože ingredience jsou uvedeny podle hmotnosti. Recept je uveden níže:

Sirtfood zelená šťáva

 • 75 gramů kapusty
 • 30 gramů rukoly
 • 5 gramů petrželky
 • 2 celerové tyčinky
 • 1 cm zázvoru
 • půlka zeleného jablka
 • půlka citronu
 • půl lžičky zeleného čaje matcha

Všechny ingredience kromě práškového zeleného čaje a citronu odšťavněte a nalijte do sklenice. Ručně vymačkejte citron a poté do šťávy vmíchejte citronovou šťávu i prášek ze zeleného čaje.

První fáze

První fáze trvá 7 dní a zahrnuje omezení kalorií a velké množství zelené šťávy. Má nastartovat vaše hubnutí a tvrdí se, že vám pomůže zhubnout 3,2 kg za 7 dní.

Během prvních 3 dnů první fáze je příjem kalorií omezen na 1 000 kalorií. Pijete tři zelené šťávy denně a k tomu jedno jídlo. Na každý den si vyberete z několika receptů v knize, přičemž všechny obsahují sirtfoods jako hlavní součást jídla.

Mezi příklady jídel patří glazované tofu, sirtfood omeleta nebo smažené krevety s pohankovými nudlemi.

Ve dnech 4-7 první fáze je příjem kalorií zvýšen na 1500. To zahrnuje dva zelené džusy denně a další dvě jídla bohatá na sirtfood, která si můžete vybrat z knihy.

Druhá fáze

Druhá fáze trvá 2 týdny. Během této „udržovací“ fáze byste měli pokračovat v soustavném snižování hmotnosti.

Pro tuto fázi není stanoven žádný konkrétní kalorický limit. Místo toho budete jíst tři jídla plná sirtfoods a jeden zelený džus denně. Jídla jsou opět vybírána z receptů uvedených v knize.

Po skončení diety můžete tyto dvě fáze opakovat libovolně často pro další hubnutí.

Doporučujeme vám však, abyste po ukončení těchto fází pokračovali v „sirtifikaci“ svého jídelníčku pravidelným zařazováním sirtfoods potravin.

Existuje řada knih o sirtfood dietě, které jsou plné receptů bohatých na sirtfoods potraviny.

Kromě toho se doporučuje pokračovat v každodenním pití zelené šťávy. Sirtfood dieta se tak stává spíše změnou životního stylu než jednorázovou dietou.

Shrnutí

Sirtfood dieta se skládá ze dvou fází. První fáze trvá 7 dní a kombinuje omezení kalorií a pití zelené šťávy. Druhá fáze trvá 2 týdny a zahrnuje tři jídla a jeden džus.

Jsou Sirtfoods nové super potraviny?

Nelze popřít, že sirtfoods potraviny jsou pro vás dobré. Často mají vysoký obsah živin a jsou plné zdravých rostlinných látek.

Studie navíc spojují mnohé z potravin doporučovaných v rámci diety Sirtfood s příznivými účinky na zdraví.

Například konzumace mírného množství hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa může snižovat riziko srdečních onemocnění a pomáhat v boji proti zánětům. Pití zeleného čaje může snižovat riziko mrtvice a cukrovky a pomáhat snižovat krevní tlak.

Kurkuma má protizánětlivé vlastnosti, které mají obecně příznivé účinky na organismus a mohou dokonce ho chránit před chronickými, se záněty souvisejícími onemocněními.

Ve skutečnosti má většina potravin sirtfoods prokázané zdravotní účinky u lidí. Důkazy o zdravotních přínosech zvýšení hladiny bílkovin sirtuinu jsou však předběžné. Přesto výzkum na zvířatech a buněčných liniích ukázal zajímavé výsledky.

Vědci například zjistili, že zvýšená hladina některých bílkovin sirtuinu vede k prodloužení života u kvasinek, červů a myší.

A během hladovění nebo omezení příjmu kalorií sirtuinové bílkoviny říkají tělu, aby spalovalo více tuku na energii a zlepšilo citlivost na inzulín. Jedna studie na myších zjistila, že zvýšená hladina sirtuinů vede k úbytku tuku.

Podle některých důkazů se mohou sirtuiny podílet také na snižování zánětů, tlumení vzniku nádorů a zpomalování rozvoje srdečních onemocnění a Alzheimerovy choroby.

Zatímco studie na myších a lidských buněčných liniích ukázaly pozitivní výsledky, u lidí nebyly ještě provedeny žádné studie zkoumající účinky zvýšení hladiny sirtuinů.

Není proto známo, zda zvýšení hladiny bílkoviny sirtuinu v těle povede k prodloužení života nebo ke snížení rizika vzniku rakoviny u lidí.

V současné době probíhá výzkum zaměřený na vývoj látek účinných na zvýšení hladiny sirtuinu v těle. Díky tomu mohou být zahájeny studie na lidech, které budou zkoumat účinky sirtuinů na lidské zdraví. Do té doby není možné určit účinky zvýšené hladiny sirtuinů.

Shrnutí

Potraviny obsahující Sirtuiny jsou obvykle zdravé. O tom, jak tyto potraviny ovlivňují hladinu sirtuinů a lidské zdraví, se však ví jen velmi málo.

Jsou zdravé sirtfoods potraviny?

Sirtfoods potraviny jsou téměř všechny zdravou volbou a mohou dokonce vést k určitým zdravotním přínosům díky svým antioxidačním nebo protizánětlivým vlastnostem.

Přesto konzumace jen několika obzvláště zdravých potravin nemůže uspokojit všechny výživové potřeby organismu. Sirtfood dieta je zbytečně omezující a nenabízí žádné jasné a jedinečné zdravotní výhody oproti jiným dietám.

Navíc konzumace pouze 1 000 kalorií se obvykle nedoporučuje bez dohledu lékaře. Dokonce i konzumace 1 500 kalorií denně je pro mnoho lidí příliš omezující.

Sirtfood dieta také vyžaduje pití až tří zelených šťáv denně. Džusy sice mohou být dobrým zdrojem vitaminů a minerálů, ale jsou také zdrojem cukru a neobsahují téměř žádnou zdravou vlákninu jako celé ovoce a zelenina.

Navíc popíjení džusů po celý den je špatný nápad jak pro hladinu cukru v krvi, tak pro vaše zuby. Nemluvě o tom, že vzhledem k tomu, že dieta je tak omezená co do kalorií a výběru potravin, tak pravděpodobně budete mít v první fázi této diety nedostatečný příjem bílkovin, vitamínů a minerálu.

Vzhledem k nízkému množství kalorií a omezujícímu výběru potravin může být obtížné držet tuto dietu po celé 3 týdny.

Když k tomu připočteme vysoké počáteční náklady, které jsou spojené s nutností zakoupit odšťavňovač, knihu a některé dražší potraviny, a také časovou náročnost na přípravu konkrétních jídel a šťáv, stává se tato dieta pro mnoho lidí neproveditelnou a neudržitelnou.

Shrnutí

Sirtfood dieta podporuje zdravé potraviny, ale je restriktivní, pokud jde o kalorie a výběr potravin. Zahrnuje také pití velkého množství džusů, což není moc zdravé.

Sirtfood dieta a vedlejší účinky

Přestože je první fáze diety Sirtfood velmi nízkokalorická a nutričně neúplná, vzhledem ke krátkému trvání diety neměl by mít, zdravý dospělý člověk, žádné skutečné zdravotní problémy.

Přesto u člověka s cukrovkou může omezení kalorií a pití převážně džusů v prvních dnech diety způsobit nebezpečné změny hladiny cukru v krvi.

Při konzumaci pouze 1 000 až 1 500 kalorií denně bude mít pocit hladu téměř každý, zejména pokud většinu z toho, co konzumujete, tvoří džusy, které obsahují málo vlákniny a živin, jenž pomáhají udržovat pocit sytosti.

Během první fáze se mohou objevit i další vedlejší účinky, jako je únava, malátnost a podrážděnost způsobené omezením kalorií.

U jinak zdravého dospělého člověka jsou vážné zdravotní následky nepravděpodobné, pokud dietu drží pouze 3 týdny.

Shrnutí

Dieta Sirtfood je nízkokalorická a první fáze není nutričně vyvážená. Může vás nechat hladovými, ale pro průměrně zdravého dospělého člověka není nebezpečná.

Závěr

Dieta Sirtfood je plná zdravých potravin, ale ne zdravých stravovacích návyků. Nemluvě o tom, že její teorie a zdravotní výhody jsou založeny na předběžných vědeckých důkazech.

Zatímco přidání některých sirtfoods do jídelníčku není špatný nápad a může dokonce přinést určité zdravotní výhody, dieta samotná vypadá jen jako další módní výstřelek. Ušetřete si peníze a přejděte raději ke zdravým a dlouhodobým změnám ve vašem stravování.

zdroj:healthline.com

reklama