Veganská keto dieta má nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuků a středně vysoký obsah bílkovin.

Množství sacharidů se obvykle snižuje na 20 až 50 gramů denně, aby se dosáhla a udržela ketóza metabolického procesu, při kterém tělo spaluje jako palivo tuk namísto glukózy.

Vzhledem k tomu, že tento způsob stravování se skládá převážně z tuků, obecně tvoří asi 75 % vašeho příjmu, keto dietáři se často obracejí k živočišným produktům s vysokým obsahem tuku, jako je maso, máslo a plnotučné mléčné výrobky.

Keto dietu však mohou dodržovat i ti, kteří se stravují rostlinnou stravou, včetně veganů.

Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu, jako je zelenina, ovoce a obiloviny, a vynechávají živočišné potraviny, jako je maso, drůbež, vejce a mléčné výrobky.

Vegetariáni můžou docílit ketózy tím, že budou používat produkty rostlinného původu s vysokým obsahem tuku, jako je kokosový olej, avokádo, semena a ořechy.

Shrnutí

Veganská keto dieta je nízkosacharidová dieta s vysokým obsahem tuků a středně vysokým obsahem bílkovin, která vylučuje všechny potraviny živočišného původu.

Veganská keto dieta a její výhody

Veganská a ketogenní strava má několik zdravotních výhod. Žádná studie se však nezaměřuje konkrétně na veganskou keto stravu.

Bylo prokázáno, že dodržování veganské stravy snižuje riziko chronických zdravotních potíží, jako jsou srdeční choroby, cukrovka a některé druhy rakoviny.

Podle studií je například u veganů o 75 % nižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku a až o 78 % nižší riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Vegani navíc obvykle váží méně než lidé, kteří konzumují živočišnou stravu a ti, kteří se stravují vegansky, jsou při hubnutí většinou úspěšnější.

Z přehledu 12 studií vyplynulo, že během 18 týdnů lidé, kteří dodržovali veganskou stravu, zhubli v průměru o 2,52 kg více než účastníci nevegetariánské diety.

Výzkum prokázal, že podobně jako veganská dieta může mít i keto dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů příznivý zdravotní účinek.

Keto dieta je známá svou účinností při hubnutí, kontrole hladiny cukru v krvi a snižování rizikových faktorů srdečních onemocnění.

Studie provedená na 58 obézních dětech a dospívajících ukázala, že účastníci dodržující ketogenní dietu zhubli výrazně více a ztratili více tukové hmoty než ti, kteří drželi nízkokalorickou dietu.

Kromě toho keto dieta významně zvýšila hladinu adiponektinu, bílkoviny, která se podílí na regulaci hladiny cukru v krvi a metabolismu tuků.

Vyšší hladina adiponektinu je spojována s lepší kontrolou hladiny cukru v krvi, snížením zánětů a nižším rizikem onemocnění souvisejících s obezitou, včetně srdečních chorob.

Bylo také prokázáno, že ketogenní dieta snižuje rizikové faktory srdečních onemocnění, včetně vysokých triglyceridů, krevního tlaku a „zlého“ LDL cholesterolu.

Vzhledem k tomu, že veganská i ketogenní dieta mohou mít podobný přínos pro vaše zdraví, je pravděpodobné, že jejich kombinace dodržováním veganské keto diety by měla mít pozitivní vliv i na vaše zdraví.

přerušovaný půst

Shrnutí

Jak veganská, tak keto dieta jsou spojovány se zdravotními přínosy, včetně snížení hmotnosti a nižšího rizika srdečních onemocnění a cukrovky.

reklama

Veganská keto dieta, kterým potravinám se vyhnout

Při veganské keto dietě musíte výrazně snížit příjem sacharidů a nahradit je zdravými tuky a veganskými zdroji bílkovin.

Při veganské keto dietě jsou vyloučeny živočišné produkty včetně vajec, masa, drůbeže, mléčných výrobků a mořských plodů.

Zde jsou příklady potravin, kterým byste se měli zcela vyhnout:

 • Maso a drůbež: Hovězí, krůtí, kuřecí a vepřové maso.
 • Mléko a mléčné výrobky: Mléko, máslo, jogurt.
 • Vejce: vaječné bílky a žloutky.
 • Mořské plody: ryby, krevety, škeble, mušle.
 • Složky živočišného původu: syrovátkové bílkoviny, med, bílkoviny vaječného bílku.

Zde jsou uvedeny příklady potravin, které by se měly výrazně omezit:

 • Obiloviny a škroby: Obiloviny, chléb, pečivo, rýže, těstoviny.
 • Sladké nápoje: Sladký čaj, limonády, džusy, koktejly, čokoládové mléko.
 • Sladidla: Hnědý cukr, bílý cukr, agáve, javorový sirup.
 • Škrobová zelenina: Brambory, sladké brambory, dýně, červená řepa, hrášek.
 • Fazole a luštěniny: fazole, cizrna atd.
 • Ovoce: Veškeré ovoce by mělo být omezeno. Malé porce některých druhů ovoce, např. bobulovin, jsou však povoleny.
 • Alkoholické nápoje, které obsahují zvýšené množství sacharidů: Pivo, slazené koktejly, víno.
 • Nízkotučné dietní potraviny: Nízkotučné potraviny mají obvykle vysoký obsah přidaného cukru.
 • Omáčky a koření s vysokým obsahem sacharidů: Omáčky na grilování, slazené salátové dresinky, marinády.

Míra omezení sacharidů při veganské keto dietě se liší v závislosti na vašich zdravotních cílech a individuálních potřebách.

Obecně platí, že většinu vašeho jídelníčku by měly tvořit zdravé veganské potraviny s vysokým obsahem tuku a veganské zdroje bílkovin.

Shrnutí

Při veganské keto dietě by měly být omezeny živočišné produkty a také potraviny s vysokým obsahem sacharidů, jako jsou obiloviny, slazené nápoje a škrobnatá zelenina.

Veganská keto dieta, seznam vhodných potravin

Při veganské keto dietě je důležité zaměřit se na zdravé veganské potraviny s vysokým obsahem tuku a nízkým obsahem sacharidů.

Mezi potraviny, které jsou vhodné při veganské keto dietě, patří např:

 • Kokosové výrobky: kokosové mléko, kokosový krém, neslazený kokos.
 • Oleje: kokosový olej, olivový olej, ořechový olej, avokádový olej.
 • Ořechy a semínka: mandle, para ořechy, vlašské ořechy, konopná semínka, chia semínka, makadamové ořechy, dýňová semínka.
 • Máslo z ořechů a semen: arašídové máslo, mandlové máslo, slunečnicové máslo, kešu máslo.
 • Neškrobová zelenina: Listová zelenina, růžičková kapusta, cuketa, brokolice, květák, paprika, houby.
 • Veganské zdroje bílkovin: plnotučné tofu, tempeh.
 • Veganské plnotučné „mléčné výrobky“: kokosový jogurt, veganské máslo, kešu sýr, veganský smetanový sýr.
 • Avokádo a guacamole.
 • Bobule: V umírněné míře si můžete dopřát borůvky, ostružiny, maliny a jahody.
 • Koření: Kuchyňské droždí, čerstvé bylinky, citronová šťáva, sůl, pepř, koření.

Přestože keto dieta vyřazuje mnoho skupin potravin, na kterých si vegani zakládají, jako jsou celozrnné obiloviny a škrobová zelenina, lze veganskou keto dietu dodržovat při pečlivém plánování.

Veganští keto dietáři by měli získávat kalorie z celých, nezpracovaných potravin a zároveň se vyhýbat vysoce zpracovaným veganským potravinám.

Shrnutí

Mezi potraviny veganské keto diety patří neškrobová zelenina, avokádo, ořechy, semínka, kokos, veganské zdroje bílkovin a zdravé oleje.

Veganská keto dieta a její nevýhody a vedlejší účinky

I když veganská keto dieta může prospět vašemu zdraví, má i některé potenciální nevýhody.

Důležitost doplňků stravy a kvalita stravy

Veganská strava bývá chudá na důležité živiny, zejména pokud není pečlivě naplánovaná.

Vitamin B12, vitamin D, vitamin K2, zinek, omega-3 tuky, železo a vápník jsou příklady živin, které některé veganské diety postrádají.

Vzhledem k tomu, že veganská keto dieta je přísnější než běžné veganské diety, je velmi důležité, aby ti, kdo ji dodržují, doplňovali kvalitní vitaminy a minerály a plánovali si jídlo tak, aby zajistili nutričně dostatečnou stravu.

Pro osoby dodržující veganskou keto dietu je důležité jíst obohacené potraviny, zaměřit se na dostupnost živin, například prostřednictvím kvašení a klíčení.

Přesto může být pro veganské keto dietáře problematické pokrýt své potřeby mikroživin pouze prostřednictvím potravin.

Doplňování některých vitaminů a minerálů, které ve veganské stravě běžně chybí, je asi jediným způsobem, jak předcházet jejich potenciálnímu nedostatku a zajistit splnění denních potřeb.

Vedlejší účinky veganské keto stravy

Přechod na ketogenní dietu může být obtížný.

Období přechodu z diety s vyšším obsahem sacharidů na keto dietu, které je často označováno jako keto chřipka, může být pro vaše tělo náročné.

Jakmile vaše tělo přejde ze spalování glukózy na spalování tuků jako paliva, mohou se objevit nepříjemné příznaky.

Mezi vedlejší účinky veganské keto diety mohou patřit:

 • Únava
 • Nevolnost
 • Podrážděnost
 • Zácpa
 • Špatná koncentrace
 • Průjem
 • Slabost
 • Bolesti hlavy
 • Svalové křeče
 • Závratě
 • Potíže se spánkem

Příznaky keto chřipky může pomoci zmírnit dostatečná hydratace, odpočinek, konzumace potravin bohatých na vlákninu a lehká aktivita.

Navíc doplňování elektrolytů hořčíku, sodíku a draslíku může pomoci zmírnit některé příznaky, jako jsou bolesti svalů, hlavy a nespavost.

Vzhledem k tomu, že veganská keto dieta omezuje mnoho potravin, nehodí se pro každého.

Veganská keto dieta nemusí být vhodná pro osoby s cukrovkou 1. typu, těhotné nebo kojící ženy, sportovce nebo osoby s poruchami příjmu potravy či s anamnézou poruch příjmu potravy.

Pokud zvažujete přechod na veganskou keto dietu, poraďte se nejprve se svým lékařem nebo kvalifikovaným odborníkem, abyste se ujistili, že je dodržování diety bezpečné.

Shrnutí

Nízkosacharidová strava s vysokým obsahem tuků nemusí být vhodná pro těhotné ženy, děti a osoby s určitými zdravotními potížemi. Pokud si nejste jisti, zda je veganská keto dieta pro vás tou správnou volbou, požádejte o radu svého lékaře.

Závěr

Veganská keto dieta s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů se zaměřuje na celozrnné, nezpracované potraviny rostlinného původu.

Veganská a ketogenní dieta je spojována s výhodami, jako je snížení hmotnosti a snížení rizika srdečních onemocnění a cukrovky.

K zajištění potřebných živin může být nutné doplnit vaši stravu o některé doplňky stravy, včetně železa a vitaminů B12 a D.

Přestože studie ukazují, že veganská strava i keto dieta mohou být prospěšné pro zdraví, je nutné provést studie o účincích veganské keto diety, aby se určilo, jestli je tato dieta účinná a bezpečná pro dlouhodobé dodržování.

zdroj:Healthline

Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?

KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.

affiliate odkazy