Dobrý spánek je pro vaše zdraví nesmírně důležitý. Ve skutečnosti je stejně důležitý jako zdravé stravování a cvičení. Bohužel existuje mnoho věcí, které mohou přirozený spánek narušit. Lidé dnes spí méně než v minulosti a zhoršila se i kvalita spánku. Zde je 10 důvodů, proč je kvalitní spánek důležitý.
Špatný spánek souvisí s vyšší tělesnou hmotností
Špatný spánek je silně spojen s nárůstem tělesné hmotnosti. Lidé s krátkou dobou spánku mají tendenci výrazně více přibírat na váze než ti, kteří spí dostatečně dlouho. Ve skutečnosti je krátká délka spánku jedním z nejsilnějších rizikových faktorů obezity.
V jedné rozsáhlé studii byla u dětí a dospělých s krátkou délkou spánku o 89 %, resp. 55 % vyšší pravděpodobnost vzniku obezity. Předpokládá se, že vliv spánku na přibývání na váze je zprostředkován řadou faktorů, včetně hormonů a motivaci ke cvičení. Pokud se snažíte zhubnout, je kvalitní spánek naprosto zásadní.
Dobří spáči mají tendenci jíst méně
Studie ukazují, že nevyspalí lidé mají větší chuť k jídlu a mají tendenci ke konzumaci více kalorického jídla. Spánková deprivace (nedostatek spánku) narušuje výši hladiny hormonu ghrelinu, který stimuluje chuť k jídlu. Naopak snižuje hladinu leptinu, který chuť k jídlu potlačuje.
Dobrý spánek může zlepšit koncentraci a produktivitu
Spánek je důležitý pro různé aspekty fungování mozku. Patří sem poznávání, soustředění, produktivita a výkonnost. Všechny tyto aspekty jsou negativně ovlivněny nedostatkem spánku.
Dobrým příkladem je studie na lékařských stážistech. Stážisté s tradičním rozvrhem s prodlouženou pracovní dobou nad 24 hodin se dopustili o 36 % více závažných lékařských chyb než stážisté s rozvrhem, který umožňoval více spánku.
Jiná studie zjistila, že krátký spánek může negativně ovlivnit některé aspekty mozkových funkcí v podobné míře jako po požití alkoholu.
Na druhou stranu bylo prokázáno, že kvalitní spánek zlepšuje schopnosti řešení problémů a zvyšuje výkonnost paměti jak u dětí, tak u dospělých.


Dobrý spánek může maximalizovat sportovní výkony
Dobrý spánek prokazatelně zvyšuje sportovní výkon. Ve studii na hráčích basketbalu se ukázalo, že delší spánek výrazně zlepšuje rychlost, přesnost, reakční dobu a duševní pohodu.
Kratší doba spánku byla naopak spojena s horším výkonem při cvičení a funkčním omezením u starších žen. Studie na více než 2 800 ženách zjistila, že nedostatečný spánek souvisí s pomalejší chůzí, nižší silou úchopu a většími obtížemi při vykonávání samostatných činností.
Lidé, kteří málo spí, jsou více ohroženi srdečními chorobami a mrtvicí
Kvalita a délka spánku mohou mít zásadní vliv na zdraví lidí. Předpokládá se, že dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku, je příčinou chronických onemocnění, včetně onemocnění srdce.
Z přehledu 15 studií vyplynulo, že lidé, kteří spí nedostatečně, jsou vystaveni mnohem většímu riziku srdečních onemocnění nebo mozkové mrtvice než ti, kteří spí 7-8 hodin denně.
Spánek ovlivňuje riziko vzniku diabetu 2. typu
Bylo provedeno experimentální omezení spánku, kde se zjistilo, že nedostatek spánku ovlivňuje hladinu cukru v krvi a snižuje citlivost na inzulin. Ve studii na zdravých mladých mužích způsobilo omezení spánku na 4 hodiny za noc, po dobu 6 nocí v řadě, příznaky prediabetu. Tyto příznaky odezněly po týdnu, při prodloužení délky spánku.
Špatné spánkové návyky jsou silně spojeny s nepříznivým vlivem na hladinu cukru v krvi v běžné populaci. U osob, které spí méně než 6 hodin denně, bylo opakovaně prokázáno zvýšené riziko vzniku diabetu 2. typu.


Spánek zlepšuje imunitu
Bylo prokázáno, že i malá ztráta spánku zhoršuje funkci imunitního systému. V jedné rozsáhlé dvoutýdenní studii byl sledován vývoj nachlazení poté, co byly lidem podávány nosní kapky s virem nachlazení. Zjistilo se, že u těch, kteří spali méně než 7 hodin, byla téměř třikrát vyšší pravděpodobnost vzniku nachlazení než u těch, kteří spali 8 a více hodin.
Pokud jste často nachlazení, zkuste si zajistit, abyste spali alespoň 8 hodin denně. Pomoci může i konzumace většího množství česneku.
Špatný spánek je spojen se zvýšeným množství zánětu
Spánek může mít zásadní vliv na zánět v těle. Je totiž známo, že ztráta spánku aktivuje nežádoucí markery zánětu.
Špatný spánek je silně spojen s dlouhodobým zánětem trávicího traktu, u poruch známých jako zánětlivé onemocnění střev.
V jedné studii bylo pozorováno, že u lidí s Crohnovou chorobou, kteří trpěli nedostatkem spánku, byla dvakrát vyšší pravděpodobnost recidivy než u pacientů, kteří měli kvalitní a pravidelný spánek.
Spánek ovlivňuje emoce a sociální interakce
Ztráta spánku snižuje schopnost sociální interakce. Mnoho studií to potvrdilo pomocí testů emočního rozpoznávání tváří.
Jedna studie zjistila, že lidé, kteří nespali, měli sníženou schopnost rozpoznávat projevy hněvu a štěstí.
Vědci se domnívají, že špatný spánek ovlivňuje schopnost rozpoznávat důležité sociální signály a zpracovávat emoční informace.
Co říct na závěr
Kvalitní spánek je vedle zdravé stravy a pohybu jedním z pilířů zdraví. Bez péče o spánek zkrátka nemůžete dosáhnout optimálního zdraví.
zdroj:healthline.com