Flexitariánská dieta je styl stravování, který podporuje převážně rostlinnou stravu, přičemž maso a další živočišné produkty jsou povoleny jen s mírou. Je flexibilnější než plně vegetariánská nebo veganská strava.
Pokud chcete do svého jídelníčku zařadit více rostlinných potravin, ale nechcete úplně vyřadit maso, může být flexitariánská dieta vhodná právě pro vás. V tomto článku najdete přehled flexitariánské stravy, její výhody, potraviny, které je vhodné jíst, a týdenní jídelníček.
Co je to flexitariánská dieta?
Flexitariánskou dietu vytvořila dietoložka Dawn Jackson Blatnerová, aby pomohla lidem využívat výhod vegetariánského stravování a zároveň si s mírou dopřát i živočišné produkty. Proto je název této diety kombinací slov flexibilní a vegetariánská.
Vegetariáni nekonzumují maso a častokrát ani jiné potraviny živočišného původu, naproti tomu vegani nekonzumují vůbec maso, ryby, vejce, mléčné výrobky a všechny potraviny živočišného původu.
Protože flexitariáni jedí živočišné produkty, nejsou považováni za vegetariány ani vegany. Flexitariánská dieta nemá jasně daná pravidla ani doporučené počty kalorií. Ve skutečnosti se jedná spíše o životní styl než o dietu.
Je založena na následujících zásadách:
- Jezte převážně ovoce, zeleninu, luštěniny a celozrnné výrobky.
- Zaměřte se na bílkoviny z rostlin namísto živočišných.
- Buďte flexibilní a čas od času zařaďte maso a živočišné produkty.
- Jezte co nejméně průmyslově zpracovaných potravin.
- Omezte přidaný cukr a sladkosti.
Flexitariánská dieta je díky své flexibilitě a zaměření na to, co zařadit, nikoliv omezovat, oblíbenou volbou pro lidi, kteří se chtějí stravovat zdravěji.
Tvůrkyně flexitariánské diety Dawn Jackson Blatnerová ve své knize uvádí, jak začít jíst flexitariánsky, zařazením malého množství masa týdně.
Dodržování jejích konkrétních doporučení však není nutné k tomu, abyste se začali stravovat flexitariánsky. Někteří lidé na této dietě mohou jíst více živočišných produktů než jiní, vše je jen na vás. Obecně je cílem jíst více výživných rostlinných potravin a méně masa.
Shrnutí
Flexitariánská dieta je semi-vegetariánský styl stravování, který doporučuje jíst méně masa a více rostlinných potravin. Neexistují žádná konkrétní pravidla ani doporučení, což z ní činí atraktivní možnost pro lidi, kteří chtějí omezit živočišné produkty.


Flexitariánská dieta a její zdravotní výhody
Flexitariánské stravování může mít několik zdravotních výhod. Protože však neexistuje jasná definice této diety, je obtížné posoudit, zda a jak se zkoumané přínosy jiných rostlinných diet vztahují na flexitariánskou dietu.
Nicméně výzkum veganské a vegetariánské stravy je stále užitečný pro zdůraznění toho, jak může semi-vegetariánská strava podporovat vaše zdraví.
Zdá se, že pro využití zdravotních výhod rostlinné stravy je důležité jíst především ovoce, zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny a další minimálně zpracované celozrnné potraviny.
Když jenom snížíte spotřebu masa a zároveň budete nadále pokračovat v konzumaci rafinovaných potravin s velkým množstvím přidaného cukru a soli tak vám to určitě nepřinese žádné pozitivní výsledky.
Srdeční onemocnění
Strava bohatá na vlákninu a zdravé tuky prospívá zdraví srdce.
Studie sledující 45 000 dospělých po dobu 11 let zjistila, že vegetariáni mají o 32 % nižší riziko srdečních onemocnění ve srovnání s lidmi kteří konzumují maso.
To je pravděpodobně způsobeno tím, že vegetariánská strava je často bohatá na vlákninu a antioxidanty, které mohou snižovat krevní tlak a zvyšovat hladinu dobrého cholesterolu.
Z přehledu 32 studií o vlivu vegetariánské stravy na krevní tlak vyplynulo, že vegetariáni měli průměrný systolický krevní tlak téměř o sedm bodů nižší než lidé, kteří jedli maso.
Vzhledem k tomu, že tyto studie se zabývaly striktně vegetariánskou stravou, je těžké posoudit, zda flexitariánská dieta bude mít stejný vliv na krevní tlak a riziko srdečních onemocnění.
Nicméně flexitariánská strava má být založena především na rostlinné stravě a s největší pravděpodobností bude mít podobné přínosy jako plně vegetariánská strava.
Úbytek hmotnosti
Flexitariánské stravování může být prospěšné při redukci vaši hmotnosti. Částečně je to proto, že flexitariáni omezují vysoce kalorické, zpracované potraviny a jedí více rostlinných potravin, které mají přirozeně nižší obsah kalorií.
Několik studií prokázalo, že lidé, kteří ji rostlinnou stravu, mohou zhubnout více než ti, kteří přijímají i živočišné produkty.
Přehled studií na celkem více než 1 100 lidech ukázal, že ti, kteří jedli vegetariánskou stravu po dobu 18 týdnů, zhubli 2 kg více než ti, kteří jedli i maso.
Tato a další studie také ukazují, že ti, kteří dodržují veganskou stravu, mají tendenci hubnout mnohem více ve srovnání s vegetariány a všežravci.
Vzhledem k tomu, že flexitariánská dieta má blíže k vegetariánské stravě než k veganské, může při hubnutí pomoci, ale možná ne tolik jako veganská strava.
Diabetes
Cukrovka 2. typu je celosvětovou zdravotní epidemií. Konzumace zdravé stravy, zejména převážně té rostlinné, může pomoci této nemoci předcházet a zvládat ji.
Je to pravděpodobně proto, že rostlinná strava napomáhá hubnutí a obsahuje mnoho potravin s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem nezdravých tuků a přidaného cukru.
Studie na více než 60 000 účastnících zjistila, že výskyt diabetu 2. typu byl u semi-vegetariánů nebo flexitariánů o 1,5 % nižší než u lidi, kteří jedli maso.
Další výzkum ukázal, že lidé s diabetem 2. typu, kteří se stravovali vegetariánsky, měli o 0,39 % nižší hemoglobin A1c (tříměsíční průměr hodnot cukru v krvi) než lidé s tímto onemocněním, kteří jedli živočišné produkty.
Rakovina
Ovoce, zelenina, ořechy, semínka, celozrnné obiloviny a luštěniny obsahují živiny a antioxidanty, které mohou pomoci předcházet rakovině.
Výzkum naznačuje, že vegetariánská strava je spojena s nižším celkovým výskytem všech druhů rakoviny, ale zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Sedmiletá studie případů rakoviny tlustého střeva a konečníku u 78 000 lidí zjistila, že semi-vegetariáni mají o 8 % nižší pravděpodobnost onemocnění tímto typem rakoviny ve srovnání s lidmi konzumující převážně živočišnou stravu.
Zařazení většího množství vegetariánských potravin prostřednictvím flexitariánského stravování proto může snížit riziko vzniku rakoviny.
Shrnutí
Flexitariánská strava může napomáhat hubnutí a snižovat riziko srdečních onemocnění, rakoviny a cukrovky 2. typu. Většina výzkumů však analyzuje vegetariánskou a veganskou stravu, takže je obtížné posoudit, zda má flexitariánské stravování podobné přínosy.
reklama
Flexitariánská dieta může být prospěšná pro životní prostředí
Flexitariánská strava může být prospěšná pro vaše zdraví i životní prostředí. Snížení spotřeby masa může přispět k ochraně přírodních zdrojů tím, že se zmenší emise skleníkových plynů a spotřebu půdy a vody.
Z přehledu výzkumu udržitelnosti rostlinné stravy vyplynulo, že přechod z průměrné západní stravy na flexitariánské stravování, při kterém je maso částečně nahrazeno rostlinnými potravinami, by mohlo snížit emise skleníkových plynů o 7 %.
Konzumace většího množství rostlinných potravin také zvyšuje poptávku po tom, aby se více půdy obhospodařoval na pěstování ovoce a zeleniny pro lidi namísto krmiva pro hospodářská zvířata.
Pěstování rostlin vyžaduje mnohem méně zdrojů než chov zvířat. Ve skutečnosti se při pěstování rostlinných bílkovin spotřebuje 11krát méně energie než při produkci živočišných bílkovin.
Shrnutí
Flexitariánské stravování a výměna masa za rostlinné bílkoviny je pro planetu prospěšné. Rostlinná strava spotřebuje méně fosilních paliv, půdy a vody.
Flexitariánská dieta a její nevýhody
Pokud je flexitariánská a jiná rostlinná strava dobře naplánovaná, může být velmi zdravá. Někteří lidé však mohou být při omezení masa a dalších živočišných produktů ohroženi nedostatkem živin.
Seznam živin, na které je třeba si při flexitariánské stravě dávat pozor:
- Vitamín B12
- Zinek
- Železo
- Vápník
- Omega-3 mastné kyseliny
Z přehledu výzkumu nedostatku vitaminu B12 vyplynulo, že všichni vegetariáni jsou ohroženi jeho nedostatkem, přičemž 62 % těhotných vegetariánek a až 90 % starších vegetariánek trpí jeho nedostatkem.
Vitamin B12 se nachází pouze v živočišných produktech. V závislosti na počtu a množství živočišných produktů, které se flexitarián rozhodne zařadit, lze doporučit doplněk stravy s obsahem B12.
Flexitariáni mohou mít také nižší zásoby zinku a železa, protože tyto minerály se nejlépe vstřebávají z živočišných potravin. I když je možné získat dostatek těchto živin pouze z rostlinné stravy, musíte si svůj jídelníček vhodně naplánovat, abyste dosáhli dostačujícího množství těchto živin.
Většina ořechů a semen, celozrnných obilovin a luštěnin obsahuje železo i zinek. Přidání zdroje vitaminu C je dobrým způsobem, jak zvýšit vstřebávání železa z rostlinných potravin.
Někteří flexitariáni mohou omezit mléčné výrobky a potřebují jíst rostlinné zdroje vápníku, aby získali dostatečné množství této živiny. Mezi rostlinné potraviny bohaté na vápník patří například čínské zelí, kapusta, mangold a sezamová semínka.
V neposlední řadě by si flexitariáni měli dávat pozor na dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které se obvykle nacházejí v tučných rybách. Mezi zdroje rostlinné formy omega-3, kyseliny alfa-linolenové (ALA), patří vlašské ořechy, chia semínka a lněná semínka.
Mějte na paměti, že flexitariánská dieta vám umožňuje flexibilně konzumovat různé množství masa a živočišných produktů. Pokud je strava dobře naplánovaná a zahrnuje rozmanité plnohodnotné potraviny, nemusíte se nedostatku živin obávat.
Shrnutí
Omezená konzumace masa a dalších živočišných produktů může vést k některým nutričním deficitům, zejména B12, železa, zinku a vápníku. Flexitariáni mohou být ohroženi v závislosti na výběru potravin.


Potraviny, které je vhodné jíst při flexitariánské stravě
Flexitariáni kladou důraz na rostlinné bílkoviny a další celozrnné, minimálně zpracované rostlinné potraviny a zároveň omezují živočišné produkty.
Mezi potraviny, které je vhodné pravidelně konzumovat, patří např:
- Bílkoviny: sója, tofu, tempeh, luštěniny, čočka atd.
- Zelenina: paprika, růžičková kapusta, zelené fazolky, mrkev, květák atd.
- Škrobová zelenina: dýně, hrášek, kukuřice, sladké brambory.
- Ovoce: jablka, pomeranče, bobuloviny, hroznové víno, třešně.
- Celozrnné obiloviny: Quinoa, teff, pohanka, farro.
- Ořechy, semínka a další zdravé tuky: mandle, lněná semínka, chia semínka, vlašské ořechy, kešu, pistácie, arašídové máslo, avokádo, olivy, kokos.
- Rostlinné alternativy mléka: neslazené mandlové, kokosové, konopné a sójové mléko.
- Bylinky a koření: bazalka, oregano, máta, tymián, kmín, kurkuma, zázvor.
- Dochucovadla: sójová omáčka se sníženým obsahem sodíku, jablečný ocet, salsa, hořčice, výživné droždí, kečup bez přidaného cukru.
- Nápoje: Neperlivá a perlivá voda, čaj, káva.
Při zařazování živočišných produktů volte, pokud možno následující:
- Vejce ( ze slepice volně chované nebo chovaná na pastvinách)
- Drůbež (z volného chovu)
- Vepřové maso (bio)
- Ryby (ulovené ve volné přírodě)
- Hovězí (krmené trávou nebo chované na pastvinách)
- Mléčné výrobky (ekologické ze zvířat krmených trávou nebo chovaných na pastvinách)
Shrnutí
Flexitariánská dieta zahrnuje celou řadu rostlinných potravin s důrazem na rostlinné bílkoviny na úkor živočišným. Pokud zařazujete živočišné produkty, zvažte výběr vajec z volného chovu, ryb z volné přírody a zvířat krmených trávou.
Potraviny, které je třeba omezit na minimum
Flexitariánská dieta podporuje nejen omezení masa a živočišných produktů, ale také omezení vysoce zpracovaných potravin, rafinovaných obilovin a přidaného cukru.
Mezi potraviny, které je třeba minimalizovat, patří:
- Zpracované maso: Slanina, klobásy, salám.
- Rafinované sacharidy: Bílý chléb, bílá rýže, bagety, croissanty.
- Přidaný cukr a sladkosti: Koblihy, koláče, sušenky, cukrovinky.
- Rychlé občerstvení: Hranolky, hamburgery, kuřecí nugety, mléčné koktejly.
Shrnutí
Flexitariánské stravování neznamená jen snížení spotřeby masa. Omezení zpracovaného masa, rafinovaných sacharidů a přidaných cukrů jsou dalšími důležitými aspekty flexitariánské diety.
Ukázka flexitariánského jídelníčku na jeden týden
Tento jídelní plán na jeden týden vám poskytne nápady, které potřebujete k tomu, abyste se mohli začít stravovat flexitariánsky.
Pondělí
Snídaně: Ovesné vločky s jablky, mletým lněným semínkem a skořicí.
Oběd: Zeleninový salát s krevetami, kukuřicí, černými fazolemi a avokádem.
Večeře: Čočková polévka s celozrnným chlebem a salátem.
Úterý
Snídaně: Celozrnný toast s avokádem a vajíčkem.
Oběd: Burrito s hnědou rýží, fazolemi a zeleninou.
Večeře: Cuketové nudle s rajčatovou omáčkou a bílými fazolemi.
Středa
Snídaně: Kokosový jogurt s banány a vlašskými ořechy.
Oběd: Celozrnný wrap s humusem, zeleninou a cizrnou.
Večeře: Grilovaný losos, pečené sladké brambory a zelené fazolky.
Čtvrtek
Snídaně: Smoothie z neslazeného mandlového mléka, špenátu, arašídového másla a mražených bobulí.
Oběd: Salát Caesar z kapusty s čočkou a rajčatovou polévkou.
Večeře: Pečené kuře, quinoa a pečený květák.
Pátek
Snídaně: Řecký jogurt s borůvkami a dýňovými semínky.
Oběd: Wrapy s míchanou zeleninou a arašídovou omáčkou.
Večeře: Čočkový guláš a salát.
Sobota
Snídaně: Vajíčka s dušenou zeleninou a ovocný salát.
Oběd: Sendvič s arašídovým máslem a drcenými bobulemi na celozrnném chlebu.
Večeře: Sladké bramborové hranolky a burger z černých fazolí s avokádem.
Neděle
Snídaně: Míchaná směs tofu se zeleninou a kořením.
Oběd: Salát z quinoy se sušenými brusinkami, pekanovými ořechy a sýrem feta.
Večeře: Plněné papriky s mletým krůtím masem a salátem.
Flexitariánská dieta spočívá v omezení konzumace masa a živočišných produktů a zároveň se zaměřuje na výživné rostlinné potraviny. Někteří se mohou rozhodnout jíst více nebo méně živočišných produktů, než je uvedeno v tomto jídelníčku, vše zaleží jen na vás. Hlavní je nějak začít.
Shrnutí
Tento týdenní jídelní plán obsahuje nápady na jídla, která vám pomohou začít s flexitariánským stravováním. V závislosti na svých preferencích se můžete rozhodnout odebrat nebo přidat více živočišných produktů.
Závěr
Flexitariánská dieta se zaměřuje na zdravé rostlinné bílkoviny a další celozrnné, minimálně zpracované rostlinné potraviny, ale nevylučuje úplně maso a živočišné produkty.
Flexitariánská strava vám může napomoci při hubnutí a může snížit riziko srdečních onemocnění, rakoviny a cukrovky 2. typu.
Abyste však předešli nedostatkům přijmu některých živin a dosáhli co největších zdravotních výhod, je důležité dobře plánovat výběr flexitariánských potravin anebo používat doporučené doplňky stravy.
zdroj:Healthline
Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?
KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.
affiliate odkazy

Žlučníková dieta. 3 Příklady jídelníčků
Při jakémkoliv problému se žlučníkem by s měla co nejdřív nasadit žlučníková dieta. Jak jídlo ovlivňuje žlučník Žlučník je malý orgán umístěný pod játry. Skladuje žluč…

Keto dieta s vlákninou, pomáhá ženám zhubnout 5krát více
Zjistěte, jestli funguje keto dieta s vlákninou. Svět se zbláznil do keto diety, nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuku, která pomáhá ženám shazovat přebytečná kila a…

Ketonová dieta pro ženy, které potraviny jsou zakázané
S dietou založenou na ketóze se v poslední době v médiích setkáváme často, hodně lidí alůe ani netuší, v čem vlastně spočívá. Ketonová dieta přitom není nic nového, už před 55…

Keto dieta v menopauze, pomáhá zralým ženám rychle shodit kila
Keto dieta v menopauze se zdá být jednou s nejúčinnějších metod hubnutí pro zralé ženy. Níže se vám pokusíme vysvětlit proč to tak je. Proč přibíráme na váze Stejně jako většina…

Co je Low Carb dieta? 8 důležitých věci jak dodržovat
Low Carb dieta (nízkosacharidové) se snadno drží z jednoho hlavního důvodu, vyhýbají se hlavnímu vedlejšímu účinku diety a to hladu. Omezení sacharidů totiž vede ke snížení chuti…

Low carb potraviny, 43 skvělých a zdravých potravin
Mějte však na paměti, že některé Low carb potraviny mají vysoký obsah vlákniny, což může obsah stravitelných čistých sacharidů ještě snížit. Low carb potraviny: Vejce a maso…

Co je Omni dieta a může vám pomoci zhubnout?
V roce 2013 byla představena Omni dieta jako alternativa k vysoce průmyslově zpracované západní stravě, kterou mnoho lidí viní z nárůstu chronických onemocnění. Slibuje, že…

Co je to středomořská dieta? 5 věcí, které byste měli vědět
Co je středomořská dieta a jak funguje při hubnutí? Středomořská dieta je styl stravování, který vychází z tradiční stravy středomořských zemí, jako je Španělsko, Francie, Itálie…

5 způsobů, jak vám paleo dieta může pomoci zhubnout
Paleo dieta je jednou z nejoblíbenějších diet. Obsahuje celé, nezpracované potraviny a napodobuje způsob stravování lovců a sběračů. Zastánci této stravy věří, že může snížit…

Jak se zbavit přebytečného tuku v oblasti břicha, zad a hýždí
Jak se zbavit přebytečného tuku? Známe to skoro všichni. Bez ohledu na to, jak moc se při dietě snažíte, vždy ztratíte maximum váhy v oblasti hrudníku a obličeje. Na břiše,…

Dieta na břišní tuk, existuje vůbec? 3 dietní postupy
Břišní tuk je zlo! Zbavte se břicha! Nové tajemství rychlého získání plochého břicha! Kdo by odolal článkům o nejnovější technice, která slibuje… Pevnější bříško ještě dnes!…

Co je to sirtfood dieta? Podrobný průvodce pro začátečníky
Co je to sirtfood dieta? Dva známí odborníci na výživu pracující pro soukromou posilovnu ve Velké Británii vyvinuli sirtfood dietu. Tuto dietu propagují jako novou revoluční…

Co je veganská keto dieta? Výhody, nevýhody a potraviny
Veganská keto dieta má nízký obsah sacharidů, vysoký obsah tuků a středně vysoký obsah bílkovin. Množství sacharidů se obvykle snižuje na 20 až 50 gramů denně, aby se dosáhla a…

Co je to ketóza a je zdravá? 6 věcí které byste měli vědět
Ketóza je zvýšená hladina ketolátek v těle. Ke zvýšené tvorbě ketolátek dochází v několika situacích, mimo jiné při dodržování diety s velmi nízkým obsahem sacharidů. Za…

Potraviny s vysokým obsahem bílkovin, 16 tipů pro vás
Potraviny s vysokým obsahem bílkovin jsou pro vaše celkové zdraví zásadní. Co to jsou bílkoviny? To, co považujeme za „bílkoviny“, je ve skutečnosti velká kategorie molekul….

Jak efektivně zhubnout, 9 účinných metod
Jak efektivně zhubnout? I když existuje nekonečné množství diet, doplňků stravy a mnoho alternativních návodů, které tvrdí, že zajistí rychlé a efektivní hubnutí, většina z nich…

Keto dieta a přerušovaný půst. Může se kombinovat?
Keto dieta a přerušovaný půst jsou dvě oblíbené metody hubnutí. První z nich spočívá v přidání většího množství tuků do jídelníčku a omezení sacharidů, zatímco druhá zdůrazňuje…

9 typů na začátek diety. Zdravé potraviny na hubnutí
Představíme si zdravé potraviny na hubnutí. Při dietě se často doporučuje jíst do sytosti nebo do pocitu nasycení. Problém je v tom, že různé potraviny mají na pocit hladu a…

Co je to zdravé hubnutí a jak zhubnout na pořád
Každý ví, že když se snažíme zhubnout, máme jíst méně kalorií a více jich spalovat. Problém je v tom, že jíst méně, než byste chtěli, se často snáze řekne, než udělá. Možná…

Jak začít přerušovaný půst? Průvodce pro začátečníky přerušovaným půstem
Přerušovaný půst je v současnosti jedním z nejpopulárnějších trendů v oblasti zdraví a fitness. Lidé pomocí něj hubnou, upevňují si zdraví a zlepšují svůj životní styl. Mnohé…
Zpětné odkazy / Pingbacks