Jak odstranit vosk z oblečení, aniž byste poškodili látku? Voskové svíčky vnášejí do naších domovů romantickou atmosféru. Jednou za čas však může dojít k rozlití roztaveného vosku a potřísnění vašeho oblečení nebo ubrusu.

Jak odstranit vosk z oblečení? Nejprve ho zchlaďte!

Když se vosk rozlije, obvykle se ho snažíme co nejrychleji z látky setřít. Hned na začátku je třeba poznamenat, že odstraňování vosku z oblečení, bez ohledu na tkaninu, by mělo začít zchlazením skvrny.

Vtírání teplého vosku do tkaniny může situaci pouze zhoršit, protože vosk pronikne hlouběji do vláken tkaniny a jeho odstranění bude mnohem obtížnější. Místo toho zchlaďte potřísněnou látku pomocí kostek ledu nebo vložením celého oděvu do sáčku, který pak vložte do mrazáku až na několik hodin.

Jak odstranit vosk z oblečení po jeho vychladnutí?

Většinu tkanin lze poté seškrábat tupým nástrojem, nejlépe dřevěným nebo plastovým. Při škrábání vosku je důležité postupovat šetrně, protože některé tkaniny se přílišným tlakem snadno poškodí.

Existují také tkaniny, které by se v žádném případě neměly škrábat, protože i šetrné pokusy zbavit se vosku tímto způsobem mohou skončit nevratným poškozením. Takovou látkou je především hedvábí, které by se po vychladnutí skvrny mělo prát v jemných pracích prostředcích.

Jak odstranit vosk z oblečení pomocí žehličky

Po vychladnutí a odstranění vnější vrstvy vosku zůstane na tkanině pravděpodobně mastná skvrna. Jak odstranit vosk z oblečení úplně a zbavit se i zbytků vosku?

Nejjednodušší způsob, jak odstranit mastné zbytky vosku z vláken tkaniny, je použít žehličku. Za tímto účelem položte na žehlicí prkno pod potřísněnou látku papírovou utěrku nebo jiný druh savého kapesníku a oddělte ji od žehličky.

Žehlička se zahřeje na maximální přípustnou teplotu pro danou tkaninu (informace o této teplotě naleznete na štítku) a poté se žehlí přes papírovou utěrku.

Zahřátý vosk se pak snadno dostane z látky ven a vstřebá se do ubrousku neb papírové utěrky. Tento postup opakujte a měňte papírové utěrky, dokud mastná skvrna zcela nezmizí.

Abyste při odstraňování přebytečného vosku nepoškodili tkaninu, je dobré se nejprve podívat na doporučení uvedená na etiketě.

Stejně jako ne všechny tkaniny lze škrábat, ne všechny tkaniny lze žehlit nebo prát při vysokých teplotách.

Je také důležité nepoužívat žehličku, pokud jste si potřísnili oblečení voskem z barevné svíčky. I když se vám podaří vosk, který se dostal do vláken tkaniny, z oblečení odstranit, může dojít k zabarvení tkaniny.

Jak odstranit vosk z oblečení, které nelze žehlit?

Pokud je na etiketě uvedeno, že se látka nemá žehlit, měli byste jí zahřát jiným způsobem. Některé tkaniny lze prát při teplotách až 60 °C a vyšších, které vosk bez problémů rozpustí.

Poté stačí potřísněný oděv vyprat. Při snaze odstranit vosk při ručním praní se vyplatí použít mýdlové vločky, které jsou skvělé na mastné skvrny, a šedé mýdlo, které má podobné vlastnosti. Oba tyto prací prostředky jsou vhodné i pro praní velmi jemných tkanin.

K účinnému odstranění vosku z oděvů lze použít také parní žehličku. Umístěte žehličku do určité vzdálenosti od voskové skvrny.

Pokud je obtížné odstranit zbytky vosku pomocí papíru, zkuste skvrnu potřít rozpouštědlem, nechte ji chvíli zaschnout a poté ji vyperte podle pokynů na štítku.

Jak odstranit vosk z oblečení z jemných tkanin

Některé tkaniny, jako je například samet nebo hedvábí, vyžadují při čištění zvláštní péči. Vzhledem k tomu, že jsou velmi jemné a snadno se poškodí, může být odstranění voskových skvrn z oděvů obtížnější, a především stresující kvůli vysoké ceně těchto tkanin. Jak odstranit vosk z, tak jemného a cenného oblečení?

Bez ohledu na typ potřísněné tkaniny je třeba skvrnu nejprve ochladit. Jakmile vosk ztuhne, můžete zkusit jemně odlepit vrchní vrstvu nehtem.

Jak smýt vosk, který zůstal na látce? Pro odstranění vosku lze samet potřít alkoholem, a to i v případě, že vosk pronikl mezi vlákna tohoto mimořádně jemného materiálu.

Skvrny od vosku na sametu můžete také zkusit odstranit pomocí napařovací žehličky, přičemž je třeba neustále sledovat nastavení teploty.

Hedvábí je další tkaninou, kterou lze snadno poškodit, pokud se pokusíte odstranit vosk z hedvábí nesprávným způsobem.

Nečistěte jej alkoholem ani žádnými chemikáliemi. Po odstranění přebytečného vosku lze hedvábí prát v jemném pracím prostředku na hedvábí nebo v prostředku na mytí nádobí, který rovněž dobře funguje a nepoškozuje vlákna.

Jak odstranit vosk z oblečení? Kožené a semišové oděvy

Kůže a semiš se používají hlavně na bundy a další svrchní oděvy, jako jsou vesty ale i boty.

Jak vyčistit vosk z koženého oblečení, které se nesmí prát ani namáčet?

Nejprve skvrnu zchlaďte kostkami ledu, stejně jako u všech ostatních materiálů, a počkejte, až vosk zcela ztuhne.

Po odstranění vosku, který by měl jít po vychladnutí snadno oddělit, zůstane na kůži pravděpodobně viditelná skvrna. Pokud se jedná o hladkou kůži, jednoduše namočte hadřík do teplé vody a otírejte, dokud skvrna nezmizí.

Pokud naopak vosk dopadl na semiš, není už tak snadné se ho zbavit. Co byste měli udělat, aby skvrna nebyla vidět?

Rozlitý vosk nejprve jemně zahřejte a poté jej posypte mastkem, nastrouhanou křídou nebo bramborovým škrobem.

To absorbuje vlhkost, což znamená, že pokud je necháte na povrchu semiše dostatečně dlouho, obvykle několik hodin, mohou absorbovat i zbytky mastného vosku.

Po několika hodinách je třeba semišový povrch důkladně vysát a v případě potřeby lze celý proces několikrát opakovat.

Voskem potřísněnou látkovou obuv lze také vyčistit podobným způsobem, a to pomocí mastku, křídy nebo škrobu.

Jejich praní není tak snadné jako v případě oblečení, které stačí hodit do pračky.

Jakýkoli větší kus oděvu, který nelze prát ani žehlit, lze ošetřit právě tímto způsobem, a to pomocí absorpčních materiálů, které mastné zbytky vytáhnou.

Jak odstranit depilační vosk?

Oděvy lze potřísnit nejen rozehřátým voskem ze svíček, ale také kosmetickým voskem na depilaci. Tyto skvrny se odstraňují trochu jiným způsobem než skvrny způsobené parafínem.

V tomto případě je důležité si uvědomit, že depilační vosk je rozpustný v mastných látkách. Z tkaniny ho lze odstranit mastným krémem nebo dětským tělovým olejem.

Musíte ale postupovat opatrně a zručně, aby vosk nezanechal na látce ještě větší mastnou skvrnu. I v takovém případě však pamatujte, že mastných skvrn se zbavíte mnohem snáze než skvrn od vosku.

Jak smýt kosmetický vosk, který je na oblečení viditelný jako mastný flek?

Můžete použít jemný odstraňovač skvrn nebo teplou vodu se zředěným mýdlem.

K otření mastných skvrn můžete také použít alkohol. Poté oděv vyperte podle pokynů uvedených na štítku.

reklama