Jak prát péřovou bundu, aby vám sloužila mnoho let? Správné praní péřových bund vám umožní užívat si nejteplejší svrchní oděv po mnoho sezón. Jak to udělat správně? Jak prát péřovou bundu? Objevte osvědčené metody, díky kterým vám péřová bunda vydrží mnoho let!

Jak prát péřovou bundu s přírodním peřím?

Je teplá jako vaše oblíbená peřina, stylová péřová bunda je v podzimní a zimní sezóně naprostou nezbytností v dámském, dětském i pánském šatníku. Největší tepelný komfort poskytne ta s přírodní výplní (obvykle kachní peří s přídavkem husího peří), ale je také nejnáročnější na péči.

Není tajemstvím, že praní péřové bundy je problém. Pokud jste ji někdy jednoduše hodili do pračky spolu s dalšími věcmi a pak ji pověsili k radiátoru, víte, že peří má tendenci se srážet a bunda ztrácí svůj tvar. Naštěstí stačí znát několik základních pravidel, abyste ji mohli bez poškození vyprat! Jak na to?

Především ji neperte moc často. Podobně jako svetry z vlny nebo kašmíru by se péřové bundy měly prát jen výjimečně, např. jednou po sezóně nebo před jejím začátkem.

Velmi důležité je také správně připravit péřovou bundu na praní, např. zapnutím zipů nebo obrácením naruby. Zásadní je také zvolit správné prací prostředky pro praní péřových bund. Na co bychom ještě měli pamatovat? Podívejte se na našeho průvodce!

Jak prát péřovou bundu v pračce nebo ručně?

Nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak vyprat péřovou bundu doma, je určitě hodit ji do pračky. Ačkoli se to zdá poměrně riskantní, při správném postupu se bunda určitě nepoškodí.

Především bychom vždy měli mít na paměti, že je třeba dodržovat doporučení výrobce, která nejsou na etiketách uvedena náhodou. Dodržování pokynů pro praní péřové bundy na štítku všitém uvnitř vás ochrání před nepříjemnými překvapeními. Než však nastavíme správný program a stiskneme tlačítko „Start“, musíme pračku i bundu řádně připravit.

Praní péřové bundy v pračce by mělo začínat:

  • vyčištění nádoby na aviváž a prášek, aby se zabránilo smíchání zbytků běžných pracích prostředků s prostředky určenými pro praní péřových oděvu.
  • Buben očistěte vlhkým hadříkem nebo pomocí automatické funkce (novější pračky mají systém čištění bubnu Eco).

Poté přejdeme k přípravě bundy.

Vyprázdněte kapsy. Zavřete všechny zipy, včetně zipů u kapes. Nakonec bundu otočte naruby a vložte ji do prázdného bubnu pračky. Nastavte program tak jemný jako pro vlnu nebo kašmír, max. 30-40 stupňů, čím nižší teplota, tím bezpečnější.

Velmi důležitá je také máchaní. Při praní péřové bundy bychom měli nastavit nejnižší možné otáčky, optimálně 400, maximálně 600, aby se zabránilo tvorbě „kuliček z peří“.

Jak prát péřovou bundu ručně a vyplatí se to vůbec?

Pokud to výrobce doporučuje, rozhodně se to vyplatí. Přestože tato činnost není nejjednodušší, už jen kvůli velikosti bundy, zvládnete ji ale bez problémů pomocí tohoto postupu. Hodit se vám bude větší vanička, vlažná voda o teplotě 30-40 stupňů a prací prostředek na péřové oděvy. Namočte bundu do roztoku vody a prostředku asi na hodinu a poté ji jemně prohněťte rukama, ale netřete.

Po důkladném vyčištění tkaniny vymačkejte přebytečnou vodu z vrchního oděvu ve vodorovné poloze. Poté můžete bundu pověsit k sušení.

Tato metoda je rozhodně pracnější, ale také bezpečnější pro vaši bundu než praní v pračce. Nezapomeňte však, že ruční praní péřových bund se nedoporučuje, pokud se jedná o opravdu velký svrchní oděv, např. módní péřové dlouhé kabáty nebo také například spací pytel.

Jak prát péřovou bundu? Doporučené prací prostředky

Jednou z nejdůležitějších věcí při praní péřové bundy je vždy správný výběr pracích prostředků. Nestačí použít běžný prací prášek, který způsobí rozpad peří, i když na pračce nastavíme správný program. Nedoporučují se ani silně aromatické mycí prostředky. Jak tedy prát péřovou bundu, aby se nepoškodila?

Na internetu a v mnoha drogeriích najdete speciální prací prostředky na praní péřových bund. Jsou jemnější než ty tradiční a neobsahují silné vůně. Pokud chcete, aby vaše prádlo příjemně vonělo, můžete místo aviváže použít několik kapek oblíbeného vonného oleje. Bude to bezpečné a svrchní oděv zůstane dlouho svěží a voňavý.

Jak sušit péřovou bundu?

Ať už budete péřovou bundu prát v pračce nebo ručně, po kontaktu s vodou a ždímání zcela jistě ztratí svůj objem! Po vyprání bude vaše péřová bunda tenká a zcela nepodobná té, kterou jste ještě nedávno nosili. Nebojte se je to zcela normální. Po řádném usušení se vaše bunda vrátí do původního stavu, zvětší svůj objem a bude opět hustá a nadýchaná!

Jak správně vysušit péřovou bundu?

Jistým, rychlým a bezpečným způsobem je sušit prádlo v sušičce, která automaticky „rozbije“ zmačkané peří a oděv si zachová svůj původní tvar. Podobně jako při praní péřové bundy v pračce byste měli nastavit nejnižší otáčky odstřeďování a nejnižší možnou teplotu!

Při vyšší teplotě se peří přirozeně sbalí do kuliček. Péřové bundy, přikrývky, spací pytle nebo dětské kombinézy lze také normálně sušit ve vodorovné poloze, ale daleko od radiátorů a jiných zdrojů tepla.

Pokud nemáte doma sušičku, položte bundu naplocho, např. na rozložený sušák na prádlo. Poté čas od času rukama peří rozhrňte, bundu protřepejte a jemně poklepejte. Buďte však trpěliví, protože takové to sušení péřového oblečení může trvat až 24 hodin.

Jak prát péřovou bundu s tenisovými míčky?

A nyní je čas na patent doporučený odborníky! Jak vyprat bundu s tenisovými míčky? Stačí si pořídit několik kusů čistých tenisových míčků (existují i speciální míčky na praní), nejlépe asi pět, a poté připravit bundu k praní. Tentokrát ale vložte do prázdné pračky nejen bundu, ale také míčky, které při otáčení bubnu budou rozbíjet peří a zabrání vzniku charakteristických kuliček. Díky tomuto triku bude vaše péřová bunda po vyprání stejně teplá a stylová jako předtím!

Praní peřové bundy v čistírně, vyplatí se to?

Vhodným řešením může být také svěřit péřovou bundu do dobrých rukou odborníků. Doporučuje se zejména v případě impregnovaných modelů, např. když nevíme, jak péřovou bundu s membránou vyprat, nebo když takový způsob doporučuje výrobce.

Kolik ale stojí chemické čištění péřové bundy? Ceny za tento typ služby jsou ve většině prádelen podobné. Měli byste se vejít max. do 500 kč. Záleží na tom, zda se jedná o tenkou prošívanou bundu nebo o bundu větší, např. lyžařskou.

Praní peřové bundy, co dělat, když se to nepovede

Co když se to stalo a peří ve vaší bundě se při nesprávném praní nebo sušení rozpadlo na kuličky? Můžete si ho rozbít sami doma! Připravte se však na poměrně pracný a časově náročný proces. Protřepáváním, poplácáváním se peří časem rozpadne, čímž se obnoví charakteristický objem a nadýchanost vaši bundy!

zdroj:domodi.pl

Kde koupit dámské bundy?

Velký výběr barev, vzorů a značek, najdete v e-shopu aboutyou.cz. Skvělé slevy mívají v e-shopu answear.cz. Jestli hledáte luxusní modu, tak je pro vás jasná volba e-shop vermont.cz. Dalším naším tipem je česká společnost SAM 73, která od roku 2004 vyrábí kvalitní dámské bundy pro volný čas. Nejnovější kousky těch nejpopulárnějších značek nakoupíte v e-shopu queens.cz.

Vyberte si Vaší novou bundu v prověřených e-shopech

affilate odkazy