Všimli jste si někdy, jak vaše pleť reaguje na měnící se roční období? Pokud ano, pravděpodobně jste si všimli, že v chladných zimních měsících se vaše pleť často zdá být sušší a šupinatější. 

Chladný vzduch, suché teplo v místnosti, nízká vlhkost vzduchu a prudký zimní vítr mohou vaši pokožku zbavit vlhkosti. Vaše pleť tak může vypadat mnohem méně zářivě než obvykle, a to nejen obličej, ale také na rukou, nohou a dalších místech vystavených nepříznivým povětrnostním vlivům. 

Existují kroky, které můžete podniknout, aby vaše pleť vypadala zdravě, i když teploty klesají a před suchým a studeným zimním vzduchem není úniku. 

Jaké jsou příznaky suché pleti? 

Mezi nejčastější příznaky suché kůže patří: 

 • odlupování nebo šupinatění 
 • Zarudnutí 
 • drsná struktura 
 • Svědění 
 • podrážděná pokožka 
 • praskliny na kůži 
 • píchání nebo pálení 

Lékařský termín pro suchou kůži je xeróza. Příznaky mohou být různě závažné a mohou vypadat různě v závislosti na postižené oblasti těla. 

Jak předcházet suché pokožce v zimě 

Suchá pleť v zimě není nevyhnutelná. Pokud změníte svůj režim péče o pleť, své návyky a budete používat správné produkty, můžete si udržet jemnou, hladkou a zářivou pleť po celou zimu. 

Pojďme se blíže podívat na 11 tipů, které vám mohou pomoci posílit zdraví vaší pleti během chladnějších měsíců v roce. 

Suchá pleť
Suchá pleť

1. Hydratujte ihned po umytí 

Pokaždé, když si myjete obličej, ruce nebo tělo, zbavujete svou pokožku přirozených maziv. Protože tyto tuky pomáhají zadržovat vlhkost, je nezbytné je nahradit. Proto je důležité používat hydratační krém při každém mytí pokožky, zejména v zimě. 

Mezi hydratační krémy, které jsou obzvláště vhodné pro suchou pleť v zimě, patří např: 

 • Denní krém CeraVe. Tento hydratační krém vyvinutý dermatology obsahuje tři základní ceramidy a kyselinu hyaluronovou, které perfektně hydratují a chrání vaši pokožku. 
 • Pleťový krém Kiehl’s Ultra. Tento lehký hydratační krém na obličej, jehož složení obsahuje ledovcový glykoprotein a skvalan získaný z oliv, je speciálně vyvinutý tak, aby pomáhal vaší pleti odolávat chladným a suchým podmínkám. 
 • Nivea Jemný hydratační krém. Tento výživný krém na ruce a tělo obsahuje vitamin E i jojobový olej. Jeho složení umožňuje rychlé vstřebávání do pokožky. 

2. Denně používejte opalovací krém 

Vzhledem ke kratším zimním dnům a menšímu množství slunečního záření může být lákavé vyřadit opalovací krém z ranní rutiny, ale zamyslete se znovu. I v zimě může škodlivé UV záření namáhat hydratační bariéru pokožky, která je důležitá pro udržení zdraví a hydratace pleti. 

 Zkuste každé ráno po nanesení hydratačního krému přidat vrstvu opalovacího krému. 

3. Noční péče 

Noční péče představuje vynikající způsob obnovy nebo prevence suché pleti. Emoliencia jsou skvělá pro hydrataci. Protože se však jedná o těžší typ krému, může trvat déle, než se do pokožky vstřebá. 

Nanesete-li na pleť emoliencium přes noc, bude mít vaše pleť čas, který potřebuje k vstřebání a k tomu, aby emoliencium doplnilo pleti potřebnou vlhkost. 

4. Přizpůsobte svou péči o pleť 

Pokud se vám zdá, že je vaše pleť na obličeji kvůli suchému zimnímu vzduchu obzvlášť citlivá nebo podrážděná, možná byste měli zvážit, zda byste neměli na čas zjednodušit svou péči o pleť. 

Mějte na paměti, že hydratační bariéra vaší pleti musí být zdravá, aby mohla dobře reagovat na séra, tonika a další typy kosmetiky. 

Pokud je vaše pleť podrážděná, může být také citlivější na složky, jako jsou parfémy a alkohol. To znamená, že produkty, které na vaší tváři za normálních okolností působí bez problémů, se můžou změnit v dráždivé. 

Zkuste svou každodenní péči o pleť zjednodušit. Zvažte používání pouze hydratačního krému a opalovacího krému ráno a jemného čisticího přípravku s hydratačním krémem na noc. 

Jakmile budete mít jistotu, že je hydratační bariéra vaší pleti zdravá, můžete pomalu zařazovat další kosmetické přípravky. 

5. Používejte pokojové zvlhčovače vzduchu 

Zvlhčovače vzduchu může být obzvláště užitečné, když se v zimních měsících díky vytápění interiéru snižuje vlhkost vzduchu. Více vlhkosti ve vzduchu může pomoci působit jako přirozený zvlhčující prostředek, který může zabránit vysušování pokožky. 

6. Snižte teplotu vody 

Horká sprcha nebo koupel na konci chladného zimního dne může být mimořádně příjemná. Abyste však udrželi pokožku zdravou, je lepší nastavit teplotu vody na vlažnou. Horká voda zbavuje vaši pokožku přirozených maziv rychleji než voda vlažná a může ji dokonce poškodit. 

 Po koupeli nebo sprchování si také dávejte pozor na osušení pokožky. Namísto intenzivního tření pokožky ji jemně poklepejte měkkým ručníkem, což umožní, aby se část vlhkosti dostala do vrchní vrstvy vaší kůže. 

jak předcházet suché pokožce
jak předcházet suché pokožce

8. Zkuste přidat okluziva do své každodenní péče o pleť 

Již dříve jsme se zmínili o používání emoliencií, které pomáhají vyhlazovat a obnovovat kožní bariéru. Pokud však zjistíte, že zvláčňující složky nestačí k ozdravení suché pokožky, možná budete chtít zvážit zařazení okluzivních složek do své každodenní péče o pleť. 

Okluzivní složky poskytují fyzickou bariéru, která uzamyká vlhkost v pokožce. Mezi okluzivní složky patří například: 

 • bambucké máslo 
 • kakaové máslo 
 • šípkový olej 
 • jojobový olej 

9. Nezapomínejte na tekutiny 

Dalším klíčovým krokem k udržení zdravé a zářivé pleti je zajistit, abyste byli po celý den dobře hydratovaní. Nedostatečný příjem tekutin může ovlivnit vzhled vaší pleti a také ji učinit náchylnější k vysoušení. 

Kromě dobré hydratace se můžete zaměřit také na konzumaci potravin s vysokým obsahem antioxidantů a omega-3 mastných kyselin. Obě tyto živiny mohou chránit vaše buňky před poškozením vlivem životního prostředí a pomáhají tělu vytvářet zdravé buňky, včetně buněk pokožky. 

10. Suchá pokožka a oblečení 

Dobrým pravidlem při řešení jakýchkoli kožních problémů je vyhnout se nošení drsných materiálů. A suchá pokožka není výjimkou. Pokud je pokožka na vašem těle mimořádně suchá, zkuste nosit volné, pohodlné, přírodní látky, abyste snížili riziko dalšího podráždění. 

Vyhněte se také praní oblečení v běžných pracích prostředcích. Hledejte prací prostředky určené pro citlivou pokožku, které budou pravděpodobně bez agresivních chemikálií a aviváže. 

11. Používejte rukavice 

Rukavice jsou dokonalou fyzickou bariérou proti vlivům vnějšího prostředí, které mohou vysušovat pokožku. 

Chcete-li ruce chránit, noste teplé rukavice, když vycházíte ven, a při mytí nádobí používejte silikonové rukavice. Omezení přístupu suchého vzduchu a horké vody, které se dotýkají vaší pokožky, vám pomůže udržet ruce hladké a dobře hydratované. 

Kdy navštívit lékaře? 

Pokud zjistíte, že se vaše suchá pokožka i přes veškerou péči nezlepšuje, zvažte, zda byste neměli navštívit svého lékaře a poradit se s ním o správné léčbě. 

Na závěr 

V zimě se nezřídka objevuje suchá, šupinatá pokožka, která postihuje nejen obličej, ale také ruce, nohy a další místa, která jsou vystavena nepříznivým povětrnostním vlivům. 

Klíčem k udržení zdravé pokožky je častá hydratace pokožky pomocí správných produktů. Důležité je také nezatěžovat pokožku peelingy, horkou vodou a dalšími přípravky pro péči o pleť. 

Vaši pokožku může také chránit používáním zvlhčovače vzduchu, nošením nedráždivých látek a rukavic a neměli byste zapomínat na dobrou hydrataci. 

zdroj:healthline.com

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

Affiliate odkazy