Jak se obléknout na lyže a snowboard? Zimní sporty jsou velkým dobrodružstvím a přinášejí spoustu vzrušení. Ať už jezdíte na snowboardu nebo na lyžích, je důležité být připraven, a to jak z hlediska vybavení, tak z hlediska oblečení. Zde se dozvíte, jak si vybrat profesionální oblečení.

Moderní lyžařská výstroj je sama o sobě pobídkou k provozování zimních sportů. Co bychom o něm měli vědět? Především je tento typ oblečení vyroben z membrán. Jedná se o několik vrstev různých materiálů spojených speciálním lepidlem.

Úkolem membrány je zabránit vniknutí kapek vody dovnitř ale naopak propustit molekuly páry ven. Samozřejmě kromě toho stále platí pravidlo oblékání v tzv. vrstvení. Díky tomu vám bude teplo, i když se rozhodneme jezdit večer nebo v pořádných mrazech.

Jak se obléknout na lyže?

Pokud chcete mít „profesionální“ lyžařský outfit, potřebujete alespoň tři vrstvy. Vrstva nejblíže k tělu by měla být kvalitní termo prádlo. Další vrstvou je izolační vrstva, která tvoří ochrannou membránu.

Může to být fleecová bunda nebo termo tričko s dlouhým rukávem, stejně jako funkční kalhoty nebo tzv. podvlíkačky. Vyhněte se bavlněným tkaninám, protože tento materiál zastavuje celý proces akumulace tepla a celý systém přestává fungovat.

A konečně vnější vrstvu tvoří klasické lyžařské kalhoty a lyžařská bunda, které chrání před větrem a chladem. V případě bundy si můžete vybrat model se zateplením nebo bez něj.

Tady bude hodně záležet na tom, jak často a jak dlouho lyžujete, jestli trávíte většinu času na sjezdovce nebo se věnujete na horách spíš jiným aktivitám. Paradoxně se pro pravidelné uživatele sjezdovek doporučují bundy bez dodatečné izolace.

Během intenzivního lyžování vám může být spíše horko než zima. Pokud je vám však stále zima a vy potřebujete dodatečnou izolaci proti povětrnostním vlivům, zkuste se poohlídnout po zimní bundě s prachovým peřím.

Na co ještě nezapomenout

Další nezbytností je čepice, rukavice a brýle. Vzhledem k tomu, že vaše ruce budou často vystaveny sněhu, vyberte si rukavice, které chrání před chladem a vlhkem, s nepromokavým vnějším materiálem.

Vnitřní strana by měla být podšitá prodyšnou tkaninou, která odvádí pot. Boty by měly být pohodlné a stabilní, nejlépe sahající za kotník. V současné době je na trhu mnoho modelů se speciální stélkou, která se po zahřátí boty přizpůsobí chodidlu.

Samozřejmostí jsou lyžařské brýle. Měly by být vybaveny sklem, které jé vyrobeno tak, aby poskytovalo optimální viditelnost a zároveň vynikající ochranu proti mlze.

Objímka by neměla být vyrobená z tvrdého materiálu, protože nepříjemně tlačí na obličej a jsou docela nebezpečné při pádu, hledejte lyžařské brýle s pružným rámem, který se automaticky přizpůsobí tvaru vašeho obličeje. Zkontrolujte také, zda skla chrání před UV zářením a jsou odolné proti poškrábání.

Snowboardové oblečení – na co si dát pozor?

Někteří lidé se ptají, jaký je rozdíl mezi snowboardovým a lyžařským oblečením. V podstatě v tom není žádný rozdíl, kromě samozřejmě bot, ty si musíte vybrat podle sportu.

S oblečením je to jednodušší, protože ve stejné bundě a kalhotách můžete jezdit na jednom nebo „dvou prknech“. Nezapomeňte však, že móda i ta sportovní je neúprosná a módní trendy pro snowboarding a lyžování jsou vždy trochu rozdílné.

Kromě módy je důležitý i materiál se kterého je oblečení ušité. Tkaniny by měly být prodyšné a velikost by měla být ták akorát. Hledejte bundy a kalhoty, které jsou nepromokavé, mají větrací zipy a spoustu kapes. Investice do kvalitních tkanin a membrány zajistí pohodlí a bezpečnost.

Zvolte barvy, které vám pomohou vytvořit jednotný vzhled vašeho outfitu, například zcela bílé, černé nebo pastelové. Věnujte pozornost také detailům, např. rukavice vám můžou ladit se skly na lyžařských brýlích.

Lyžařské oblečení a doplňky je nejlepší nakupovat v ověřených sportovních obchodech a e-shopech. Začátečníci mohou sáhnout po základních verzích a profesionální nadšenci po vyšších verzích. Nejdůležitější však je, abyste se na svazích cítili jistě a aby vás zimní aktivity bavily.

Kde koupit dámské bundy?

Velký výběr barev, vzorů a značek, najdete v e-shopu aboutyou.cz. Skvělé slevy mívají v e-shopu answear.cz. Jestli hledáte luxusní modu, tak je pro vás jasná volba e-shop vermont.cz. Dalším naším tipem je česká společnost SAM 73, která od roku 2004 vyrábí kvalitní dámské bundy pro volný čas. Nejnovější kousky těch nejpopulárnějších značek nakoupíte v e-shopu queens.cz.

Vyberte si Vaší novou bundu v prověřených e-shopech

affilate odkazy