Jak se zbavit černých teček bez poškození pleti

Pravděpodobně jste si už jako teenageři lámali hlavu nad tím, jak se zbavit černých teček, a můžeme se vsadit, že jste při hledání jemnější a čistší pleti vyzkoušeli několik známých, ale pochybných metod. Možná jste je vymačkávali, protože to bylo to jediné, co se zdálo, že tento ošemetný typ akné zažene. Nebo jste možná měli vždycky připravenou zásobu pásků na póry pro obzvlášť zoufalé situace (bez ohledu na to, kolik bolesti jste museli podstoupit, abyste se jednoho z těch zmetků zbavili).

Bohužel, i když vás uspokojuje, že se vám z pórů dostává všechen ten sajrajt, tyto přípravky na odstranění černých teček nejsou pro vaši pleť ve výsledku to nejlepší, naopak mohou vaši pleť z dlouhodobého hlediska ještě zhoršit. Chcete-li se stát opravdovým mistrem v odstraňování černých teček, je dobré se naučit, jak a proč se černé tečky tvoří právě na místech, jako je nos, brada, čelo, a dokonce i na hrudi a zádech. V následujícím textu najdete vše, co potřebujete vědět o těchto otravných malých hrbolcích na obličeji, včetně toho, proč je podle dermatologů jednodušší, jemnější a důsledná léčba tou nejlepší metodou, jak se jich konečně zbavit.

Co přesně jsou černé tečky?

Černé tečky jsou nezanícené ucpané póry zvané komedony. Černá tečka je otevřený komedon, je to velký otvor ve vlasovém folikulu, který je ucpaný mazem, odumřelými kožními buňkami a bakteriemi. Když se to dostane na vzduch, oxiduje a zčerná.

Jaký je rozdíl mezi černými a bílými tečkami?

Podle Americké akademie dermatologie (AAD) jsou bílé tečky, další typ akné, který je stejně nepříjemný, ve skutečnosti jsou to uzavřené komedony. „Bílá tečka je v podstatě totéž co černá tečka, jen na vrcholu folikulu je trochu kůže. Tato ochranná vrstva zabraňuje jejich oxidaci(zčernání), takže nakonec vypadají místo toho bíle, růžově nebo tělově.

Co způsobuje černé tečky?

Když se v pórech usadí maz, nečistoty a bakterie, může vzniklý koktejl způsobit jakýkoli typ akné, včetně černých teček. Když se o své póry nestaráte, nakonec se v nich nahromadí nečistoty a mastnota. Pokud má někdo hodně černých teček, je to bohužel vidět pleť je drsnější, popraskaná a nerovná.

Černé tečky může mít v podstatě každý, ale nejnáchylnější k jejich vzniku jsou ti, kteří mají mastnou pleť. A pokud si myslíte, že se vám dělají kolem nosu častěji než kdekoli jinde na obličeji, tak se vám to nezdá. Kůže kolem nosu má obzvláště vysokou koncentraci mazových žláz, což znamená, že tato oblast je jak stvořené pro přebytečnou mastnotu, a proto má velký sklon k ucpávání pórů.

Jak se bezpečně zbavit černých teček jednou pro vždy

Černé tečky jsou tak časté a zároveň tak frustrující, lidé vyzkoušeli nespočet podivných způsobů jejich odstranění, včetně peelingu nebo gelové masky.

Mějte na paměti, že se nedočkáte okamžitého efektu. Může trvat až měsíc, než uvidíte čistší pleť ale slibujeme, že se vám trpělivost vyplatí. Níže najdete dermatologem schválené tipy, které vám pomohou zbavit se černých teček od hlavy až k patě, včetně nosu, brady, čela, hrudníku a zad

1.Čistěte si obličej alespoň dvakrát denně

Zdá se to jako jednoduchá rada, ale čištění pleti může do značné míry zabránit hromadění nečistot a mastnoty v pórech. Mytí obličeje je jedním ze tří nejdůležitějších kroků v péči o pleť, a to z dobrého důvodu. Pravidelné čištění pleti pomůže odstranit přebytečné nečistoty, mastnotu, odumřelé kožní buňky, bakterie nebo make-up, které se na tváři usazují a nakonec vytvoří černé tečky.

Pro většinu z nás stačí mýt si obličej dvakrát denně, ráno a večer. Některým lidem s obzvlášť suchou nebo citlivou pletí však může stačit umýt si obličej pouze jednou denně, takže je důležité pečlivě sledovat svou pleť. Pokud se snažíte bojovat s akné, možná zjistíte, že je vhodné používat čisticí přípravky a mýdla obsahující chemické exfoliační látky, jako je kyselina salicylová nebo kyselina glykolová, které vám pomohou se suchou pletí. Těm, kteří mají zanícené akné, by místo toho mohl pomoci čisticí přípravek obsahující benzoylperoxid.

Je však důležité si uvědomit, že všechny tyto složky mohou být vysušující, pokud se používají příliš často. Někteří lidé s mastnější pokožkou je mohou používat na obličej dvakrát denně, ale pro ostatní stačí jednou denně. Pokud se snažíte přijít na to, jaký způsob čištění pleti vám vyhovuje, nikdy není na škodu poradit se se svým dermatologem.

2.Po cvičení si také umyjte obličej

Přebytečný pot se může spojit s nečistotami, bakteriemi a odumřelými kožními buňkami a ucpat póry, což může vést ke vzniku černých teček. Proto je důležité umýt si obličej před a po tréninku nebo jakékoli činnosti, která způsobuje nadměrné pocení. V takovém případě může být nejlepším řešením použití jemnějšího mycího prostředku na obličej bez exfoliantů, protože technicky vzato přidáváte do své každodenní rutiny další (a potenciálně dráždivou) očistu. Hledejte krémovější produkty s hydratačními složkami, jako je kyselina hyaluronová.

Je také důležité, abyste byli při čištění pokožky opatrní, protože podráždění pokožky příliš silným třením nebo příliš agresivním stíráním potu z obličeje může ve skutečnosti zhoršit záněty a vyrážky.

3.Pásky na čištění pórů používejte opatrně a šetrně

Pásky na póry jsou jako náplast, která pomocí lepidla strhává odumřelé kožní buňky a nečistoty. Pokud vám to zní trochu agresivně, máte pravdu, a proto se odborníci rozcházejí v názoru na to, zda je vůbec dobré používat pásky na odstranění černých teček.

Produkty jako tyto prudce a násilně vytáhnou ucpaný pór, ale samotný pór zůstane rozšířený a snadno se znovu ucpe. Proto někteří odborníci doporučují volit šetrné metody chemické exfoliace (například pomocí přípravků s kyselinou glykolovou nebo mléčnou), které ucpání postupně zmenšují. Tento proces však může trvat týdny nebo měsíce, než skutečně zabere.

4.K péči o mastnou pleť používejte exfolianty

Pokud pravidelné čištění pleti nestačí k odstranění všech nečistot a odumřelých kožních buněk, které mohou ucpávat póry, možná budete muset do své rutiny zařadit peeling. A jen upozorňujeme, že na výběr je mnoho možností.

Dvě hlavní kategorie exfoliantů jsou přírodní a chemické. Přírodní exfoliační přípravky používají drhnoucí kousky cukru, kuličky nebo jiné částice k ručnímu odstranění nečistot, které mohou ucpávat póry a vést ke vzniku akné. Tyto typy produktů však mohou být pro pleť drsné, zejména pokud se používají příliš často a intenzivně. Pokud je aplikujete jemně, je to v pořádku, ale většina lidí je však vmasíruje agresivně, tím pleť více poškodíte, než jí pomůžete.

Pro většinu lidí je dostatečné provádět peeling jednou až dvakrát týdně. Pokud je vaše pleť mastnější nebo obecně není příliš citlivá, může pro vás být peeling (aplikovaný s opatrností) skvělou volbou.

5.Občas použijte masku z jílu nebo dřevěného uhlí

Masky obsahující jíl nebo dřevěné uhlí mohou pomoci zbavit pleť přebytečných nečistot a mastnoty. Podobné produkty sice vaši pleť „nedetoxikují“, ale časem vám mohou pomoci zbavit se černých teček a zvládnout další problémy s akné.

Výrobky můžete používat podle pokynů (například je nosit 10 až 15 minut a poté je opláchnout) nebo je můžete používat jako noční kúru. Nezapomeňte tyto produkty používat opatrně a následně použít hydratační krém, protože mohou pokožku vysušovat.

6.Ošetřete jenom shluky černých teček

Pokud se vám černé tečky objevují jen na určité části obličeje, například na nose nebo bradě, nemusíte si ošetřovat celý obličej. Nejenže ušetříte peníze, ale možná také vydržíte na této menší ploše intenzivnější ošetření, které by vám mohlo způsobit na větší části obličeje případné podráždění. Navíc vám bodové ošetření přípravkem na bázi kyseliny salicylové nebo benzoylperoxidu pomůže odolat nutkání snažit se černé tečky odstranit sami.

7.Hledejte pomoc u profesionála

Obecně platí, že je lepší vyhnout se domácímu odstraňování uhříků i když je to lákavé. Zmizí samy, pokud si s nimi nebudete zahrávat (opravdu!), a při nesprávném postupu může vymáčknutí způsobit podráždění, a dokonce i infekci.

Pokud se však často potýkáte s úpornými černými tečkami, možná by stálo za to navštívit odborníka a nechat si je odborně odstranit. Během tohoto procesu kosmetička nebo dermatolog pomocí malého nástroje vytlačí nečistoty z póru, aniž by porušil kůži nebo pór ještě více rozšířil. V ideálním případě by se tento postup měl, pokud problém přetrvává, provádět každé čtyři až šest týdnů.

8.Pokud se pokoušíte odstranit černé tečky sami, po vyčištění pokožku ledujte.

Dobře, ano, stává se to. Někdy do toho prostě jdete, navzdory varování dermatologa. A když se to stane, je důležité o pokožku následně pečovat, aby se zmírnil zánět a zabránilo se vzniku dalšího akné. Doporučuje se zejména několikaminutové ledování, které pomůže snížit zarudnutí a zánět. Nezapomeňte led zabalit do papírového ubrousku nebo utěrky a nepřikládejte ho přímo na kůži, protože to může způsobit větší poškození.

9.Je třeba vědět, že samoopalovací krémy mohou zviditelnit černé tečky

Používání samoopalovacích krémů je samozřejmě bezpečnější alternativou k cílenému vystavování se UV záření (které způsobuje rakovinu kůže, předčasné známky stárnutí a může zhoršovat akné). Dermatologové však varují, že používání samoopalovacích přípravků kromě opálení pleti způsobí, že černé tečky budou vypadat tmavší a více vyniknou.

Takže ano, rozhodně pokračujte v používání samoopalovacích krémů, pokud to máte jako alternativu k opalování. Jen vězte, že tyto produkty mohou také zviditelnit černé tečky.

10.Každý den používejte opalovací krém

Denní používání opalovacího krému je bezpochyby nejdůležitější součástí každodenní péče o pleť, protože pomáhá předcházet rakovině kůže a předčasným známkám stárnutí. UV záření navíc může vaši pokožku vysušovat, což zhoršuje akné. Je tedy důležité se chránit z mnoha důvodů.
Měli byste se ujistit, že váš každodenní opalovací krém na obličej (nebo hydratační krém s SPF) obsahuje širokospektrální ochranu s ochranným faktorem alespoň SPF 30. A pokud máte mastnou pleť nebo pleť se sklonem k akné, ujistěte se, že používáte přípravek, který je nekomedogenní a neobsahuje oleje, aby vám neucpával póry.

11.Vyhněte se komedogenním make-upům a výrobkům péče o pleť

Opalovací krém není jediným produktem, který může ucpat póry ve všech druzích make-upu a produktů péče o pleť je spousta složek, které mohou být komedogenní, jako je například dimetikon. Navíc mnoho olejů (včetně kokosového) může být komedogenních.

12.Zkuste volně prodejný retinoidní preparát

Retinoidy jsou deriváty vitaminu A, které urychlují proces výměny buněk v pokožce, což je užitečné při léčbě akné, snižování a prevenci známek stárnutí, léčbě hyperpigmentace a mnoha dalších stavů.

Svět retinoidů můžete začít objevovat sami tím, že vyzkoušíte volně prodejné retinoidy, jako jsou retinolová séra nebo adapalenové gely. Retinol je derivát aktivní formy vitaminu A nazývané kyselina retinová (tretinoin). Bývá šetrnější, protože jeho přeměna na aktivní formu vyžaduje několik kroků. A adapalen je syntetická forma kyseliny retinové, která je nyní dostupná bez receptu jako Differin nebo v gelu od společnosti La Roche-Posay.

Retinoidy však mají i některé nevýhody. První z nich je, že vzhledem k tomu, že je známo, že perorální forma (izotretinoin) způsobuje vrozené vady, neměli byste retinoidy používat v těhotenství. Druhým problémem je, že mohou také způsobit závažné vedlejší účinky na kůži, včetně suchosti, zarudnutí, podráždění, olupování a citlivosti. Proto je nejlepší začít pomalu s nižší koncentrací a zpočátku je používat jen několik dní v týdnu a vždy pokožku hydratovat.

Existuje nějaká procedura na odstranění černých teček, které byste se měli vyvarovat?

I když je užitečné vědět, co všechno můžete udělat, abyste se zbavili černých teček, stejně důležité je mít na paměti, co byste dělat neměli.

  • Přestaňte černé tečky mačkat a pukat. Vymačkávání černých teček nakonec zanechá vaši pleť poškozenou. Když tyto drobné folikuly mačkáte velkými prsty a nehty, způsobujete tím jen další poškození pokožky. Můžete tak poškodit okolní kůži natolik, že se ještě více zhorší její stav.
  • Vynechejte kosmetiku na bázi oleje. Tyto produkty, které mohou mimo jiné obsahovat oleje, jako je arganový, šípkový a jojobový, jen přispívají k hromadění mastnoty na vaší pokožce.

zdroj:self.com

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

Affiliate odkazy