Nízký LDL cholesterol to je zdraví pro vaše srdce
Cholesterol je olejovitá, voskovitá látka, která je stavebním kamenem mnoha tělesných procesů. Slouží jako základ pro některé hormony a pomáhá opravovat buňky v našich tkáních.
Má to však háček. Naše tělo potřebuje k těmto činnostem jen trochu cholesterolu. Nadměrná hladina specifického typu cholesterolu v krvi, který se nazývá lipoprotein o nízké hustotě (LDL), způsobuje mimořádnou spoušť. Čím více LDL cholesterolu vám koluje v krvi, tím větší je riziko infarktu nebo mrtvice.
Tato souvislost je tak silná, že pouhé desetiprocentní snížení celkové hladiny cholesterolu (včetně LDL, který tvoří většinu celkového cholesterolu v těle) může snížit riziko srdečního onemocnění až o 30 %. Proto lékaři chtějí, abyste věděli, jak LDL cholesterol snížit a udržet ho na zdravé úrovni.
Co je LDL cholesterol?
Odkud pochází cholesterol v krvi? Produkují ho játra. Přestože cholesterol můžete získávat také z potravin živočišného původu, jako jsou vejce a maso, nehraje cholesterol ve stravě tak velkou roli pro zdraví vašeho srdce, jak se dříve myslelo. Jiné složky potravy, například nasycené tuky, mají větší vliv na produkci cholesterolu v játrech (o tom více později).
Protože cholesterol je „voskový“ tuk a naše krev je převážně voda, nemíchají se. Naše tělo ho tedy přepravuje pomocí molekul nesoucích cholesterol, kterým se říká lipoproteiny.
Hustota lipoproteinu pomáhá určit typ cholesterolu. Vzhledem k tomu, že tuk má menší hustotu než bílkoviny, jsou částice s velkým obsahem tuku považovány za lipoproteiny s nízkou hustotou neboli „špatný“ cholesterol. Naopak lipoprotein s vysokou hustotou (HDL) má více bílkovin než tuku a je považován za „dobrý“ cholesterol.
Jakmile naše tělo z těchto molekul získá to, co potřebuje, například energii z triglyceridů, dalšího typu tuku, zůstane v krvi zbytkový cholesterol a měla by je odstranit naše játra.
Někteří z nás jsou však při odstraňování těchto částic z krevního oběhu méně efektivní a při vyšších hladinách se částice LDL nesoucí cholesterol mohou začít dostávat do stěn našich tepen a tehdy mohou začít způsobovat potíže.
Co se děje, když je hladina LDL cholesterolu příliš vysoká?
Když se tyto částice LDL cholesterolu dostanou do našich tepen, spustí reakci imunitního systému. Tělo vyšle zánětlivé buňky, aby se pokusily zbytky cholesterolu odstranit, ale právě tento proces způsobuje další poškození, které může přilákat další částice LDL cholesterolu. Stává se z toho tak trochu začarovaný kruh.
Toto poškození může časem zvýšit pravděpodobnost, že se ve stěnách tepen vytvoří plak. Ten zužuje tepny, omezuje průtok krve a výrazně zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
Dobrý a špatný cholesterol
Cholesterol je cholesterol, o tom, zda je pro naše tělo „dobrý“ nebo „špatný“, rozhoduje typ částic, které ho nesou. Zatímco částice LDL mají tendenci dodávat přebytečný cholesterol do našich tkání a tepen, částice HDL jsou určeny k tomu, aby pomáhaly s očistným procesem v těle.
HDL cholesterol funguje tak trochu jako vysavač, pomáhá sbírat LDL a odvádět ho zpět do jater, kde se ho tělo může zbavit nebo ho využít pro jiné funkce.
Co způsobuje vysokou hladinu LDL cholesterolu?
Vysokou hladinu LDL cholesterolu způsobují především špatné stravovací návyky. Západní strava s typicky s vysokým obsahem nezdravých nasycených tuků, podporuje zvýšenou hladinu LDL cholesterolu.
S rostoucí dostupností fast foodů a zpracovaných potravin je vysoká hladina cholesterolu trendem, který je na vzestupu po celém světě.
Podle časopisu The New England Journal of Medicine vzrostl počet úmrtí připisovaných vysoké hladině LDL cholesterolu mezi lety 1990 a 2017 téměř o milion. Tento výzkum také ukazuje drastický přesun počtu úmrtí souvisejících s cholesterolem z oblastí s vysokými příjmy do zemí se středními nebo nízkými příjmy, zejména v Asii.
Strava však není jediným viníkem. Genetika může ovlivnit riziko, že člověk bude mít vysoký LDL cholesterol a srdeční problémy, které se v důsledku toho mohou objevit. Přibližně jeden z 250 lidí trpí tzv. familiární hypercholesterolemií, genetickou mutací, která ovlivňuje schopnost odstraňovat LDL cholesterol z těla.
To předurčuje lidi k vyšším hladinám cholesterolu, než má průměrný člověk. V důsledku toho mají podle CDC až 22krát vyšší pravděpodobnost, že onemocní ischemickou chorobou srdeční.
Nicméně i když netrpíte familiární hypercholesterolemií, jiné genetické faktory mohou znamenat vyšší riziko vysoké hladiny cholesterolu a srdečních potíží. Dobrou zprávou je, že i když jste vystaveni vyššímu riziku kvůli genetice, může vám pomoci změna životního stylu, například zdravá strava a pohyb.
Jaké jsou normální hodnoty LDL cholesterolu?
Existují průměrné hodnoty cholesterolu, kterých se lidé mohou držet, ale obecně platí, že nejoptimálnější rozmezí pro jednotlivce se může u různých lidí lišit.
Pokud jste zdravý dospělý člověk bez vysoké hladiny cholesterolu v rodině a bez osobní anamnézy srdečního onemocnění, jsou dobrými výchozími hodnotami:
- Celkový cholesterol: méně než 200 miligramů na decilitr krve (mg/dl).
- LDL cholesterol: méně než 130 mg/dl
- HDL cholesterol: 50 mg/dl nebo více.
- Triglyceridy: méně než 150 mg/dl ideálně pod 100 mg/dl
Pokud však máte další rizikové faktory, jako je kouření, vysoký krevní tlak nebo cukrovka, mohou být tyto průměrné hodnoty pro vás příliš vysoké. Je důležité pochopit kontext vaší osobní situace, abyste se spolu s lékařem mohli rozhodnout, jaká čísla jsou pro vás ideální.
Jak snížit hladinu LDL cholesterolu
Když se narodíme, naše genetická dispozice určuje rozmezí, kolem kterého se bude hladina LDL cholesterolu pohybovat po celý náš život.
Přestože toto genetické rozmezí nemůžeme ovlivnit, můžeme využít faktory, jako je naše strava, životní styl a léky, abychom hladinu cholesterolu udrželi na nejnižší a nejzdravější úrovni v tomto předem stanoveném rozsahu.
Snížení LDL cholesterolu pomocí stravy a výživy
Podle odborníků mají stravovací návyky velký vliv na hladinu LDL cholesterolu v těle. Ačkoli někteří lidé vstřebávají cholesterol z potravy do těla snadněji než jiní, existují obecné zásady stravování, které pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu.
1.Jezte méně nasycených tuků
Obvykle se doporučuje začít se snižováním nasycených tuků. O tomto typu tuků je známo, že zvyšují hladinu LDL cholesterolu a patří k nejhorším potravinám, které cholesterol ovlivňují.
Snížení obsahu nasycených tuků znamená, že si ve vaší stravě budete dávat přednost např:
- mléčným výrobkům s nižším obsahem tuku
- pečeným nebo vařeným pokrmům namísto smažených nebo mastných jídel
- potraviny bohaté na vlákninu, jako je celé ovoce, zelenina a celozrnné výrobky
- libové bílkoviny, jako jsou ryby a drůbež
2.Vyhněte se transmastným kyselinám
Existuje dobrý důvod, proč Úřad pro kontrolu potravin a léčiv stanovil pro výrobce potravin cíl odstranit částečně hydrogenované oleje ze zpracovaných potravin do roku 2020. Tyto transmastné kyseliny zvyšují hladinu LDL cholesterolu.
Tento typ tuku býval obsažen v mnoha typech margarínů, pečiva (např. koláče a sušenky), koblih, pizzy a smažených potravin.
Přestože byly z mnoha výrobků odstraněny, je dobré se těmto tukům i nadále vyhýbat. Za tímto účelem čtěte nutriční etikety a kupujte výrobky, na jejichž etiketě není uveden žádný transmastný tuk a v seznamu složek nejsou uvedeny částečně hydrogenované oleje.
3.Jezte více zdravých tuků
Studie lékařské fakulty Kalifornské univerzity v San Diegu také ukázala, že pokud se do této diety šetrné k cholesterolu zařadí zdravé tuky, jako je olivový a řepkový olej, výsledky se ještě zlepší.
Chcete-li do svého jídelníčku přidat zdravé mononenasycené a polynenasycené tuky, nakupujte potraviny jako např:
- avokádo
- olivový, řepkový, arašídový a sezamový olej.
- ořechy a ořechová másla
- semínka, jako jsou lněná a dýňová
- Ryby
4.Jezte více vlákniny
Rozpustná vláknina obsažená v ovoci a zelenině, celozrnných obilovinách, jako je oves, a luštěninách je zdravá pro srdce. Podle analýzy publikované v časopise The Lancet v roce 2019 je vyšší příjem vlákniny spojen s nižší hladinou celkového cholesterolu.
Snižte hladinu cholesterolu pomocí změny životního stylu
Při snižování hladiny LDL cholesterolu na zdravou úroveň se nespoléhejte pouze na dietu. Myslete na to, že stravování je pouze jedním z aspektů vašeho plánu na snížení cholesterolu. Pak se zaměřte na nezbytné změny životního stylu.
5.Zhubněte
Jednou z nejdůležitějších strategií pro regulaci cholesterolu je udržování optimální tělesné váhy.
Studie publikovaná v časopise Translational Behavioral Medicine zjistila, že dospělí s nadváhou a obezitou, kteří shodili pouhých 5 % své tělesné hmotnosti, snížili rizikové faktory srdečních problémů souvisejících s cholesterolem. A větší úbytek hmotnosti vedl ještě k výraznějšímu zlepšení.
Pokud aktivně přibíráte na váze, jsou vaše játra často již plná tuku nebo cholesterolu. To znamená, že nemohou z krevního oběhu odstraňovat více cholesterolu, takže v nich bude viset více LDL částic, které způsobují potíže.
6.Přestaňte kouřit
Zanechání kouření může ovlivnit hladinu cholesterolu v krvi. Kouření sice nemá přímou souvislost s hladinou LDL cholesterolu, ale má tendenci snižovat hladinu HDL cholesterolu.
Kouření také zhoršuje poškození, které LDL cholesterol může způsobit našim tepnám, a tím dále zvyšuje riziko srdečních onemocnění.
7.Cvičte
Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, cvičení vám může pomoci shodit kila, což se projeví na zlepšení hladiny cholesterolu. Výzkum ukázal, že cvičení může snížit hladinu cholesterolu. A podle studie publikované v časopise Sports Medicine může pravidelná fyzická aktivita zvýšit hladinu HDL cholesterolu.
8.Snižte LDL cholesterol pomocí léků
Nejdůležitějším prvkem, který určuje hladinu LDL, je aktivita receptorů v játrech, které vytahují LDL částice z krve.
Léky na cholesterol zvyšují aktivitu těchto receptorů, takže se naše tělo může LDL cholesterolu zbavovat mnohem účinněji. Tato skupina léků (tzv. statiny) také působí tak, že zpomaluje tvorbu cholesterolu v našich játrech.
Mezi osoby s vyšším rizikem mohou patřit ti, kteří již trpí kardiovaskulárním onemocněním, a ti, kteří mají genetickou predispozici ke zvýšené hladině LDL cholesterolu. Lékaři však mohou použít léky ke snížení hladiny LDL také u lidí se zdravotními potížemi, jako jsou onemocnění ledvin, cukrovka nebo vysoký krevní tlak.
Jaká je normální hladina cholesterolu?
Je důležité, aby si lidé uvědomili, že neexistuje žádná „normální“ hladina LDL cholesterolu. Místo byste měli ve spolupráci se svým lékařem určit hladinu, která je pro vás nejoptimálnější, a vytvořit plán, jak jí dosáhnout. Ten začíná testem cholesterolu a diskusí o vašich rizikových faktorech. A pokud zjistíte, že vaše hodnota je příliš vysoké? Máte spoustu možností, jak ho opět snížit.
zdroj:The Healthy
Zpětné odkazy / Pingbacks