Níže v článku si uvedeme 6 způsobů, jak zjistit těhotenství co nejdříve. Vynechání menstruace je obvykle prvním znatelným příznakem těhotenství. Alespoň pokud máte pravidelný menstruační cyklus. 

Pokud se menstruace objevuje pravidelně každých několik týdnů (průměrná délka menstruačního cyklu se pohybuje od 24 do 38 dní), můžete mít podezření na těhotenství již několik dní po vynechání menstruace. Těhotenský test nebo dva testy vám obvykle poskytnou potřebné potvrzení a dají vám možnost začít zvažovat své možnosti. 

Možná ale máte nepravidelnou menstruaci. Některé měsíce máte dvě, jindy jen lehké špinění. Je možné, že několik měsíců nebudete krvácet vůbec. Při nepravidelné nebo slabé menstruaci, která je důsledkem hormonální antikoncepce, vás možná několik týdnu ani nenapadne možnost, že jste těhotná.  

V následujícím průvodci se věnujeme šesti nejranějším příznakům těhotenství. 

1. Nevolnost se zvracením 

Název „ranní nevolnost“ není zcela přesný, protože těhotenská nevolnost se může objevit kdykoli během dne. Ranní nevolnost také nemusí vždy zahrnovat zvracení. Je docela běžné, že se vám prostě udělá špatně. 

Z výzkumu z roku 2019 Trusted Source vyplývá, že zatímco kolem 80 procent žen zaznamená během raného těhotenství nevolnost, pouze 35 až 40 procent z nich hlásí také zvracení. 

Nevolnosti může začít hned na počátku těhotenství. Ve studii Trusted Source z roku 2021, které se zúčastnilo 241 těhotných žen, vědci sledovali nástup těhotenské nevolnosti počínaje dnem ovulace. 

Dvě třetiny účastnic uvedly, že příznaky se objevily 11 až 20 dní po ovulaci. Asi 5 % účastnic zaznamenalo příznaky ještě dříve. 

Celkem 94,1 procenta účastnic pocítilo alespoň nějakou nevolnost a zvracení. Opět platí, že ovulace probíhá přibližně uprostřed cyklu, takže pokud máte 28denní cyklus, můžete začít pozorovat nevolnost v době, když se vám vynechá menstruace. 

Mějte však na paměti, že ne každý pociťuje nevolnost během těhotenství. Jinými slovy, „žádná nevolnost“ neznamená automaticky „nejsem těhotná“. 

2. Jak zjistit těhotenství co nejdříve? Pozorujte svá prsa

Změny na prsou nebo prsní tkáni začínají zpravidla již na počátku těhotenství. 

Je možné, že si všimnete: 

 • zduření 
 • bolestivosti 
 • citlivost na dotek 
 • pocitu plnosti nebo tíhy 

Zajímá vás, jak je rozeznat? Vodítkem vám mohou být žíly na prsou. Modré viditelné žíly často naznačují těhotenství, stejně jako brnění v této oblasti a bolest v podpaží. 

Barva vašich dvorců neboli kožního prstence kolem bradavek se může na začátku těhotenství začít jevit tmavší nebo dokonce mírně větší. 

3. Intenzivnější močení 

Časté močení si možná spojujete s pozdním těhotenstvím, ale k tomuto nárůstu návštěv toalety může dojít mnohem dříve, někdy již ve 4. týdnu těhotenství (nebo v době, kdy se vám nedostaví menstruace). 

Další klíčovou změnou, kterou můžete zaznamenat je zácpa. 

4. Změny čichu a chuti 

Hormonální změny na počátku těhotenství mohou ovlivnit smysly, jako je čich a chuť. 

Můžete mít: 

 • zvýšenou citlivost na pachy 
 • vůně, které vám obvykle nevadí, jako je káva, koření nebo čisticí prostředky, se náhle stanou nepříjemnými. 
 • kovovou nebo kyselou chuť v ústech 
 • nechuť k některým potravinám, dokonce i k těm, které vám chutnají 
 • zvýšená tvorba slin 

5. Únava a ospalost 

Nemůžete udržet oči otevřené, přestože je právě poledne? Bojujete s častým zíváním a nutkáním si zdřímnout? 

Pocit větší únavy než obvykle, je běžným příznakem těhotenství, který se často projevuje kolem 4. týdne. 

Samozřejmě je také velmi časté, že se cítíte unavenější než obvykle těsně před začátkem menstruace. Pokud se však menstruace nedostaví a únava přetrvává, možná byste si měla raději udělat těhotenský test. 

6. Pozor na implantační krvácení 

Když se obáváte neplánovaného těhotenství, může sebemenší náznak růžové barvy na toaletním papíře nebo na spodním prádle přinést úlevu. Koneckonců, když dostanete menstruaci, znamená to, že nejste těhotná. 

Tato krev však nemusí být vaše přicházející menstruace. 

Implantační krvácení, ke kterému může dojít, když se oplodněné vajíčko uchytí neboli implantuje na děložní sliznici, se obvykle objevuje někdy mezi 3. a 4. týdnem, tedy mezi 10. a 14. dnem po početí. To je často právě v době, kdy by se měla objevit menstruace, nebo těsně před ní. 

Je snadné zaměnit toto krvácení za slabou menstruaci, zejména pokud vaše menstruace již předtím bývala slabší a kratší. 

Implantační krvácení se však od běžné menstruace liší v několika zásadních věcech: 

 • Obvykle trvá jen několik málo dní. 
 • Objeví se jen velmi málo krve, obvykle ne tolik, aby naplnila tampon, vložku nebo kalíšek. 
 • Krev bude často spíše hnědá nebo růžová než jasně červená. 

jak zjistit těhotenství co nejdříve, udělejte si těhotenský test, pokud se vám menstruace zdá neobvykle slabá a krev nikdy nezčervená. 

zdroj:healthline.com