Je proteinový prášek pro vás dobrý? Zde vám poskytneme všechny potřebné odpovědi. Proteinové prášky kdysi hltali výhradně elitní sportovci a kulturisté, ale dnes už proteinový koktejl vyzkoušela řada z nás. Než si však koupíte nejlepší proteinový prášek na hubnutí nebo nejlepší proteinový prášek pro ženy, možná vás napadne, zda je pro vás opravdu tak dobrý.

Proteinový prášek je ideální pro lidi, kteří hledají pomoc při regulaci hmotnosti, chtějí nabrat svaly nebo váhu, pro sportovní regeneraci nebo výkon a v některých případech i jako náhrada jídla.

Ať už je vaším cílem hubnutí, nabírání objemu, nebo jen doplnění příjmu bílkovin, je tu pro vás proteinový prášek. Přečtěte si, zda je pro vás proteinový prášek vhodný, jaký je jeho účel a kolik bílkovin v prášku si můžete dát.

Je pro vás proteinový prášek prospěšný? Co byste měli vědět

Bílkoviny se podílejí na téměř všech tělesných procesech a jsou potřebné k budování, obnově a udržování svalů. Bílkoviny nás zasytí, což znamená, že nám pomáhají zůstat déle sytí, to je důvod, proč nemáte tak rychle hlad poté, co sníte něco, co obsahuje bílkoviny. Pokud nepřijímáte dostatek bílkovin, může u vás mimo jiné dojít k úbytku svalové hmoty a zvýšenému riziku infekcí.

Bílkoviny musíme jíst po celý den, protože na rozdíl od sacharidů, které se v těle ukládají ve formě glykogenu, a tuků, jež se v těle ukládají ve formě triglyceridů, tělo nedokáže ukládat bílkoviny k rychlému použití. Proteinový prášek je pohodlný a cenově výhodný způsob konzumace bílkovin a může být užitečný pro jedince, kteří nepřijímají dostatek bílkovin z plnohodnotných potravin.

Proteinový prášek vám v kombinaci s plnohodnotnými potravinami může pomoci splnit váš denní cíl pro příjem bílkovin. Tyto výrobky vám také mohou pomoci omezit zdroje bílkovin z masa a mléka, pokud jste na veganské stravě.

Proteinový prášek je vhodný i při hubnutí. Přehled výzkumných studií zjistil snížení tělesné hmotnosti a tukové hmoty u dospělých osob užívajících syrovátkové proteinové doplňky během jídla. Některé studie doporučují mít 30 g bílkovin při jídle, což pomáhá při kontrole chuti k jídlu, zasycení a regulaci hmotnosti.

Bílkoviny jsou nezbytné pro růst svalů, a proto mnoho sportovců a návštěvníků posiloven konzumuje po silovém tréninku proteinové koktejly. Analýza z roku 2018 podporuje používání bílkovinných doplňků pro růst svalů. Výzkum naznačuje, že proteinové doplňky významně zlepšují velikost a sílu svalů u zdravých dospělých osob, které provádějí odporový trénink, například zvedání činek.

Zdravotní přínosy mohou přesahovat rámec hubnutí a tréninku. Například výzkum publikovaný v časopise International Dairy Journal zjistil, že nápoje doplněné syrovátkovými bílkovinami významně snižují krevní tlak u pacientů s hypertenzí, což snižuje riziko vzniku srdečních onemocnění nebo mrtvice.

Proteinové koktejly nejsou určeny jen pro nováčky v posilovně. Z proteinových doplňků mohou mít prospěch i starší lidé. S přibývajícím věkem může docházet ke snížení fyzické aktivity, snížení chuti k jídlu a úbytku svalové hmoty. Úbytek svalové hmoty může zvýšit riziko zranění. Z přehledu 35 výzkumných studií vyplývá, že syrovátkové bílkoviny zabraňují riziku pádu a úbytku svalové hmoty u starších osob.

K čemu slouží proteinový prášek?

Proteinový prášek je jednoduchý a pohodlný způsob, jak zvýšit příjem bílkovin, které jsou potřebné pro podporu růstu svalů a řady dalších tělesných funkcí.

Během cvičení dochází v důsledku zátěže, které je tělo vystaveno, k odbourávání bílkovin. Nahrazení těchto bílkovin po tréninku umožňuje svalům obnovu a regeneraci. Výzkum ukázal, že proteinové doplňky mohou optimalizovat váš fyzický výkon, urychlit dobu regenerace a potenciálně mohou přispět k budování svalové hmoty.

Pokud se snažíte získat dostatek bílkovin ve stravě nebo potřebujete více bílkovin pro podporu náročného tréninku, mohou vám pomoci proteinové koktejly. Vše záleží na vašich preferencích. Někteří lidé například po intenzivním cvičení pociťují hlad, který dokáže uspokojit pouze pevná strava. Možná ale nemůžete po náročném tréninku jíst. V takovém případě se může hodit proteinový koktejl.

Jaké množství proteinového prášku můžu konzumovat?

Pokud jde o proteinový prášek, měli byste se vyhnout tomu abyste konzumaci více koktejlů denně nahrazovali plnohodnotné jídlo, protože to vám může způsobit zdravotní problémy. Proteinové prášky mohou obsahovat umělá sladidla, cukry a další přísady, které mohou vést k nadýmání, nevolnosti a zažívacím potížím. Proteinové prášky jsou určeny k použití jako doplněk zdravé stravy a neměly by nahrazovat bílkoviny v plnohodnotných potravinách.

Bílkoviny v plnohodnotných potravinách jsou důležité kvůli živinám. Vaše tělo je navrženo tak, aby rozpoznávalo tyto potraviny v jejich přirozené formě, takže nejlepší je jíst přirozené bílkoviny.

Největším problémem při nadužívání proteinového prášku je, že nepřijímáte všechny přirozené živiny s plnohodnotných potravin. Pro zdravou a vyváženou stravu je třeba kombinovat různé potraviny, jako jsou luštěniny, obiloviny, potraviny s vysokým obsahem vlákniny a také ovoce a zeleninu, aby vaše tělo mohlo optimálně fungovat.

Doporučená denní dávka bílkovin pro zdravého dospělého člověka s minimální fyzickou aktivitou je v současné době 0,8 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně. Osoba vážící 75 kg by tedy měla denně zkonzumovat v průměru 60 g bílkovin. Potřeba bílkovin se však může zvýšit v závislosti na úrovni vaší aktivity a věku. Například pro budování svalové hmoty v důsledku silového tréninku může být potřeba 1,4 až 2 gramy na kilogram tělesné hmotnosti a pro osoby starší 65 let se doporučuje 1 až 1,2 gramu na 1 kilo tělesné hmotnosti.

Studie neprokázaly žádné zdravotní rizika při denním doporučeném příjmu do 2 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

zdroj:fitandwell

Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?

KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.

affiliate odkazy