Keto dieta a přerušovaný půst jsou dvě oblíbené metody hubnutí. První z nich spočívá v přidání většího množství tuků do jídelníčku a omezení sacharidů, zatímco druhá zdůrazňuje potřebu řízení stravovacího režimu, aniž by omezovala jakoukoli skupinu potravin. Obě metody jsou vyzkoušené a osvědčené, jak shodit kila, ale obě jsou založeny na odlišných přístupech. Obě dietní metody se od sebe liší a je vyloučeno, že by se mohly překrývat. Z toho důvodu mnozí dodržují oba způsoby stravování společně, aby urychlili proces hubnutí. Je však z vědeckého hlediska skutečně v pořádku dodržovat keto dietu a přerušovaný půst společně? 

Co je ketogenní dieta? 

Keto dieta se zaměřuje na konzumaci menšího množství kalorií a zvýšení spotřeby tuků. Při dodržování této diety musí denní jídelníček obsahovat přibližně 5-10 % sacharidů, 25-30 % bílkovin a 70-75 % tuků. Přijímání stravy s vysokým obsahem tuku nutí tělo přejít do fáze ketózy, kdy začne produkovat ketony z tuku uloženého v játrech. Ten tělo využívá jako hlavní zdroj energie při nedostatku sacharidů. Postupem času začne tělo spalovat uložený tuk jako zdroj energie, což nakonec vede k úbytku hmotnosti. Jediné, co je třeba mít na paměti, je kvalita tuku, který při dodržování této diety konzumujete. V zásadě existují dva typy tuků, dobrý a špatný. Je třeba zařadit více dobrých tuků a vyloučit špatné tuky. 

reklama

Co je přerušovaný půst? 

Přerušovaný půst není dieta. Jedná se spíše o způsob stravování, při kterém se střídá půst a stravovací okno. Při dodržování přerušovaného půstu není nutné omezovat žádnou skupinu potravin, jde jen o to, aby člověk jedl zdravě a spotřeboval všechny kalorie ve stanoveném období. Pobyt ve stavu půstu dává tělu možnost soustředit se na jiné úkoly než trávení potravy. Pomáhá zrychlit metabolismus, snížit riziko chronických onemocnění, a nakonec shodit i nějaká kila. Existují různé metody přerušovaného půstu, například metoda 5:2, metoda 16:8, metoda střídavého denního půstu a další. Kterou metodu se bude řídit záleží na vašem kondičním cíli, vytrvalosti a zdravotním stavu. 

přerušovaný půst

Keto dieta a přerušovaný půst. Je bezpečné dodržovat tyto diety současně? 

Vzhledem k tomu, že keto dieta je o omezování příjmu potravy a přerušovaný půst o omezování časových intervalů příjmu potravy, nemusí se zdát, že by jejich kombinace byla škodlivá. Z vědeckého hlediska však může jejich kombinace způsobit více škody než užitku. 

Za prvé, obě diety mají své klady i zápory. Jejich kombinace znamená dvojí riziko, především pro začátečníky a osoby trpící některými zdravotními potížemi. 

Za druhé, keto dieta je restriktivní a její dlouhodobé dodržování může vést k nedostatku živin a problémům s ledvinami. Když ji spojíte s přerušovaným půstem, můžete své tělo nadměrně zatěžovat. Přetížení organismu může vést ke změnám nálad, zácpě, podrážděnosti a únavě. 

Za třetí, neexistuje záruka, že kombinace obou diet bude fungovat u každého. Každý z nás má jiný metabolismus a jiné tělo, takže naše cesta ke shození kilogramů bude přirozeně jedinečná oproti ostatním. Proto nemusí platit, že kombinace přerušovaného půstu a keto diety vám pomůže zhubnout. 

Zatímco přerušovaný půst lze bezpečně dodržovat dlouhodobě, keto dieta je vhodná spíše krátkodobě. Přehánění keto diety může vyvolat několik zdravotních problémů, jako je nedostatek živin a problémy s ledvinami. Oba trendy hubnutí jsou kompletní samy o sobě a není třeba je kombinovat. Kromě toho neexistují žádné vědecké důkazy, které by prokazovaly, že jejich kombinací lze proces hubnutí urychlit. Proto je lepší po poradě s lékařem nebo odborníkem na výživu dodržovat jeden postup po druhém. 

zdroj:timesofindia

Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?

KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.

affiliate odkazy