Zjistěte, jestli funguje keto dieta s vlákninou. Svět se zbláznil do keto diety, nízkosacharidové diety s vysokým obsahem tuku, která pomáhá ženám shazovat přebytečná kila a zároveň si pochutnávat na normálních jídlech, jako je čokoládový pudink a slanina. Může být ještě lepší? Ukázalo se, že ano!

Naomi Whittelová, odbornice na výživu, objevila překvapivé tajemství, jak keto dietu ještě zefektivnit:

„Dva roky jsem držela keto dietu a vyřadila jsem spoustu svého oblíbeného ovoce a zeleniny bohatých na vlákninu, protože mnoho odborníků se domnívá, že vláknina může narušovat spalování tuků. Ale mně tyto potraviny chyběly a měla jsem pocit, že nemůže být zdravé tak dlouho vlákninu omezovat,“ svěřuje se.

A tak vlákninu do svého jídelníčku opět zařadila jen aby zjistila, jestli to půjde, aniž bych začala přibírat na váze.

Říká: „Byla jsem překvapená a nadšená, když jsem se cítila skvěle a konečně jsem shodila ta přebytečná kila, o kterých jsem si myslela, že už nikdy nepůjdou dolů!“

Keto dieta s vlákninou jak funguje

Vláknina vyživuje dobré bakterie ve střevech a ty produkují mastnou kyselinu s krátkým řetězcem zvanou butyrát. Tato sloučenina prokazatelně snižuje hladinu cholesterolu, tlumí záněty a vyvolává spalování tuků. Butyrát aktivuje geny, které podporují metabolismus.

Podle kanadských vědců totiž dospělí lidé, kteří mají v těle více butyrátu, produkují pětkrát více ketonů než ti, kteří mají nižší hladinu butyrátu.

Ketony zase podporují motory těla na spalování tuků a přepínají genetický spínač, který dává buňkám pokyn ke spalování uloženého tuku.

Další výhoda: Rostlinné potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou bohaté na alkalizující minerály. A vědci z univerzity v Cambridge ve Velké Británii uvádějí, že v zásaditém stavu tělo produkuje ještě více ketonů.

Vláknina také umožňuje držet keto dietu bez námahy. Mnoho žen při keto dietě pociťuje příznaky podobné chřipce a zácpu. Ale tím, že vláknina dodává dostatek elektrolytových minerálů a udržuje střeva v pohybu, tyto příznaky eliminuje, i když maximalizuje sílu diety.

Problémem pro keto dietáře může být také hlad, protože potraviny s vysokým obsahem tuku obsahují hodně kalorií při malém množství a v žaludku zkrátka nezaberou mnoho místa.

Ale vláknina to je něco jiného. Zaplňuje žaludek a pomáhá tak kontrolovat hlad. Vaše chuť k jídlu bude stabilní a vaše touha po nezdravých potravinách se rychle sníží.

Ve skutečnosti jedna studie zjistila, že konzumace většího množství potravin bohatých na vlákninu snižuje chuť k jídlu o 20 %.

Inspirována vlastním úspěchem vytvořila Whittelová plán, o který se chtěla podělit s ostatními a výsledky byly ohromující. Nejenže ženy v její klinické studii keto diety s vysokým obsahem vlákniny ztratily o 117 % více břišního tuku než ty, které keto plán s vysokým obsahem vlákniny nedodržovaly, ale zaznamenaly i neuvěřitelné zlepšení celkového zdravotního stavu.

Ženy zaznamenaly dramatické zlepšení hladiny cukru v krvi, krevního tlaku, úzkosti a spánku.

reklama

Jak funguje keto dieta s vlákninou

Přidání vlákniny do keto stravy vyživuje prospěšné bakterie v trávicím traktu a zvyšuje jejich produkci butyrátu, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, která podporuje spalování tuků. Tento dietní plán je navržen tak, aby ozdravil váš metabolismus, takže můžete zhubnout a váhu si udržet. Své tělo proměníte bez hladu, bez ochabující energie a bez nepříjemných příznaků, které jsou s keto dietou obvykle spojovány.

Než začnete, doporučuje se pětidenní sebetestování. Během této doby nemusíte vůbec měnit svůj jídelníček, stačí sledovat, kolik vlákniny (v gramech) každý den sníte.

Po pěti dnech sečtěte gramy vlákniny, které jste každý den snědli, a pak je vydělte pěti. Pokud je váš výsledek 20 nebo více, můžete přejít do druhé fáze. Pokud je váš výsledek mezi 10 a 20, zůstaňte v první fázi alespoň pět dní. Pokud je váš výsledek nižší než 10, pokračujte ve fázi jedna alespoň 12 dní.

Keto dieta s vlákninou, fáze jedna: Dopřejte si vlákninu.

Zpočátku se vláknina a keto zdají být spíše úhlavními nepřáteli než dynamickým duem. Jak může nízkosacharidový plán zahrnovat tolik živin zaměřených na sacharidy, jako je vláknina? Klíčem k úspěchu je zaměřit se na potraviny, které poskytují vlákninu, ale jsou nízkosacharidové, jako je neškrobová zelenina, bobule a semínka.

V první fázi jde o zavádění většího množství těchto potravin, dokud jich nebudete jíst alespoň 20 gramů denně. Nesnažte se to však udělat najednou.

Když začnete jíst více vlákniny náhle, může to vést k plynatosti, nadýmání, zácpě nebo dokonce průjmu. Proto budete svůj denní příjem vlákniny pomalu zvyšovat a každé tři dny přidáte do svého jídelníčku další tři gramy vlákniny.

Pokud pocítíte jakékoli potíže v oblasti trávicího traktu, zpomalte. Je důležité, abyste před zahájením druhé fáze začali jíst alespoň 20 gramů vlákniny denně. Postupujte tempem, které vám vyhovuje.

Keto dieta s vlákninou, druhá fáze: Zbavte se nadbytečných kilogramů.

Během této fáze přejdete na 22denní keto dietu s vysokým obsahem vlákniny, přičemž vyřadíte většinu škrobnatých sacharidů (jako je rýže a chléb), pokud je jíte, a místo toho přidáte dostatek vlákniny a dietních tuků (jako je olivový olej a sýr).

Vychutnáte si potraviny s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů, které jsou povoleny při typické keto dietě. Budete však jíst také chutné potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které udrží vaše břicho plné a zároveň pomáhají tělu spalovat tuky.

Na rozdíl od tradiční keto diety, která omezuje denní příjem sacharidů na 20 gramů, můžete při keto dietě s vysokým obsahem vlákniny sníst až 50 gramů sacharidů denně, pokud zároveň sníte alespoň 20 gramů vlákniny.

Abyste dosáhli těchto výhod, začínejte každé ráno snídaní plnou tuků a vlákniny, smíchejte MCT olej a semínka do koktejlů, sáhněte po plnotučném jogurtu a ořechy nebo si připravte vaječnou omeletu se špenátem, slaninou a sýrem.

K obědu a večeři si dejte bílkoviny, například lososa nebo hovězí maso, a dva šálky zeleniny bez škrobu, například květáku a dýně. Chcete-li podpořit spalování tuků, přidejte zdravé tuky, například půl avokáda nebo plnotučné kokosové mléko, a také dvě polévkové lžíce kvašených potravin, jako je kysané zelí nebo jogurt.

Mezi jídly a jako dezert si dopřejte pochoutky bohaté na tuky, které obsahují vlákninu.

Keto dieta s vlákninou, jídelníček na jeden den

Snídaně: Do 4 vymaštěných formiček na biskupský chlebíček vmíchejte 1 vejce, 1 lžíci vody, 2 lžíce špenátu nakrájeného na kostičky a 1 lžíci slaniny nakrájené na kostičky.

Oběd: Brokolicová polévka s čedarem, 2 šálky kuřecího vývaru a 2 šálky brokolice vaříme 15 min. na mírném ohni. Vmíchej 1⁄2 šálku husté smetany a 1 šálek čedaru.

Večeře: Boloňská omáčka. Hovězí maso z drcenými rajčaty a cuketové nudle.

Dezert: Smíchejte 1⁄2 šálku kokosového mléka, 1 lžíci kakaového prášku, 1 lžičku vanilky a 1⁄4 šálku chia semínek. Chlaďte 30 min. Doplňte bobulovitými plody.

Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?

KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.

affiliate odkazy