Klíčem ke zdravé a zářivé pleti nejsou jen produkty a drahé procedury, péče o pleť spočívá také v tom, že svému tělu dodáváte potraviny s vysokým obsahem živin, které mají dlouhodobý účinek. Zařazení potravin, které obsahují zdravé nenasycené tuky, zejména omega-3 mastné kyseliny, je základem vyváženého jídelníčku a jsou prospěšné i pro vaši pleť. Omega-3 mastné kyseliny mohou pomoci snížit zánět a zvýšit hydrataci vaší pokožky.

Protože potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě, mohou pomoci i při různých kožních onemocněních, jako je akné, lupénka a ekzémy. Studie totiž naznačují, že omega-3 mastné kyseliny snižují zarudnutí, svědění, zánět a šupinatění u lidí s lupénkou. Kromě toho, že konzumace omega-3 pomáhá při různých kožních onemocněních, může také podpořit zdraví srdce, snížit množství tuku v játrech a zlepšit příznaky deprese.

Když se řekne potravina obsahující omega 3, obvykle se nám vybaví losos nebo ryby, ale existují i jiné rostlinné zdroje.

Zde je několik potravin bohatých na omega-3, které byste měli zařadit do svého týdenního jídelníčku:

1. Tučné ryby, včetně lososa, tuňáka, makrely a sardinek.

Mnoho odborníků na výživu doporučuje začít jednoduchým zařazením dvou porcí tučných ryb týdně do vašeho jídelníčku.

2. Rostlinné oleje, včetně oleje z řas, oleje z vlašských ořechů a lněného oleje.

Mezi tři hlavní omega-3 mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová (ALA), kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová. Omega-6 jsou také mastné kyseliny, které se nacházejí hlavně v rostlinných olejích. Oba typy mastných kyselin jsou nenasycené tuky a jsou důležité pro zdraví srdce, omega-6 jsou však v typické naší stravě zastoupeny mnohem více. Aby byl tedy poměr omega-6 a omega-3 vyváženější, doporučují odborníci zvýšit příjem potravin obsahujících omega-3, které naopak často v naším jídle chybí.

3. Chia semínka, lněná semínka, vlašské ořechy.

Lněná a chia semínka jsou sice malá, ale jsou plná omega-3. Kromě omega-3 mastných kyselin jsou lněná semínka také dobrým zdrojem hořčíku, thiaminu a vlákniny. Chia semínka mají vyšší obsah vlákniny a bílkovin než lněná semínka, ale obě jsou silným zdrojem omega-3. Ať už dáváte přednost kterékoli z nich, přidáním lžičky semínek do smoothie nebo salátu prospějete své pokožce. Pokud jde o ořechy, nejvíce omega-3 mastných kyselin obsahují vlašské ořechy.

Kolik těchto potravin bychom tedy měli jíst, abychom využili příznivého vlivu omega-3 na pleť?

Ptáte se, jak poznáte, zda máte ve stravě dostatek těchto zdravých tuků? Různé studie se zabývaly doporučeným dávkováním omega-3 mastných kyselin a v současné době neexistuje žádné jednotné doporučení. Obecně se pohybuje od 250 miligramů do 500 miligramů kombinovaných EPA a DHA denně. Doporučená denní dávka pro ALA je 1,1 gramu denně pro ženy a 1,6 gramu denně pro muže.

Pokud užíváte doplňky stravy s rybím tukem, doporučují výživové směrnice pro dospělé, konzumovat 500 miligramů denně, což zhruba odpovídá dvěma porcím tučných ryb týdně. A přestože je užívání omega-3, doplňků stravy s rybím olejem vhodnou alternativou, doporučuje se pravidelně konzumovat výše uvedené potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Po zvýšení příjmu potravin bohatých na omega-3 můžete pozorovat rozdíl na své pleti již během dvou až tří měsíců.

Nakonec i v péči o pleť, stejně jako ve všem ostatním v životě, platí staré přísloví „klíčem k úspěchu je střídmost“. Důslednost a zdravé životní návyky jsou pro udržení zdravé pleti zásadní. Jinými slovy, ačkoli konzumace potravin bohatých na omega-3 má na pleť pozitivní efekt, neexistuje jediná správná výživa nebo procedura či produkt. Kromě hydratační péče a používání opalovacích krémů je pro zdraví pleti důležitý také kvalitní spánek a samozřejmě vyvážená strava.

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

Affiliate odkazy