Má masturbace pozitivní nebo negativní účinky?

O tom, zda je masturbace škodlivá, existuje mnoho protichůdných informací, včetně některých mýtů a fám. Vězte, že jestli budete masturbovat, záleží jen a jen na vás. Pokud masturbujete, buďte si jisti, že tím si nezpůsobujete žádnou fyzickou ani psychickou újmu. A pokud tak nečiníte, ani to vám to nijak neublíží.

Masturbace uvolňuje hormony

Masturbace způsobuje, že se ve vašem těle uvolňuje řada hormonů.

Mezi tyto hormony patří:

Dopamin

Jedná se o jeden z „hormonů štěstí“, který souvisí se systémem odměňování ve vašem mozku.


Endorfiny

Endorfiny, které jsou přirozeným tělesným lékem proti bolesti, mají také antistresové účinky a zlepšují náladu.


Oxytocin

Tento hormon je často nazýván hormonem lásky a je spojován se sociálními vazbami.


Testosteron

Tento hormon se uvolňuje během sexu, aby zlepšil výdrž a vzrušení. Podle studie z roku 2011 se uvolňuje také při sexuálních fantaziích.


Prolaktin

Prolaktin je hormon, který hraje důležitou roli při kojení a ovlivňuje také vaši náladu a imunitní systém.

masturbace ano nebo ne

Masturbace ovlivňuje vaši náladu

Dopamin, endorfiny a oxytocin jsou tzv. hormony štěstí, které souvisejí se snižováním stresu, vytvářením vazeb a relaxací. Masturbování vám pomůže cítit se o něco lépe, když máte špatnou náladu.

Koncentrace po orgasmu

Možná jste už slyšeli o stavu „zbystření po orgasmu“, kdy se váš mozek po orgasmu najednou dokáže lépe soustředit.
Mnoho lidí skutečně zjistilo, že jim masturbace pomáhá lépe s koncentrací. Mohou proto masturbovat před prací, studiem nebo zkouškou. Vědecké vysvětlení pro to neexistuje, protože to nebylo nijak speciálně zkoumáno. Tento pocit jasnosti a soustředění však může být důsledkem pocitu uvolnění a štěstí po orgasmu.

Může pomoci zmírnit stres a úzkost

Ačkoli je oxytocin běžně známý jako „hormon lásky“ a je spojován se sociálními vazbami, je také spojován s odstraňováním stresu a relaxací.
Jak poukazuje jedna studie z roku 2005, oxytocin hraje důležitou roli při regulaci stresu a snižování úzkosti. Činí tak tím, že snižuje krevní tlak a snižuje hladinu kortizolu. Kortizol je hormon spojený se stresem. Pokud tedy doufáte, že se po náročném dni v práci zbavíte napětí, může být masturbace dobrou relaxační technikou!

Může vám pomoci usnout

Podle neoficiálních informací mnoho lidí masturbuje před spaním. A není se co divit, protože oxytocin a endorfiny jsou spojeny s relaxací, takže dává smysl, že vám masturbace může pomoci usnout, zejména pokud vám stres a úzkost brání v tom, abyste se pořádně vyspali.

Může mít také vliv na vaše sebevědomí

Pro někoho může být masturbace způsobem, jak se naučit milovat sám sebe, poznat své tělo a strávit příjemný čas sám se sebou. Protože se učíte užívat si vlastní tělo a zjišťujete, co je vám příjemné, může masturbace zvýšit vaše sebevědomí.

Masturbace může zlepšit váš sexuální život

Mnoho sexuálních terapeutů doporučuje pravidelnou masturbaci ať už jste svobodní, nebo v partnerském vztahu. Kromě fyzických výhod, které masturbace přináší, může být pro váš sexuální život skvělá i podpora sebevědomí spojená s uvolněním.

Pokud jde o vaše libido, existují důkazy, že masturbace vám může pomoci udržet si zdravý sexuální apetit. Například tato studie z roku 2009 spojuje časté používání vibrátoru s vysokou sexuální touhou a pozitivními sexuálními funkcemi, stejně jako s celkovou sexuální pohodou.

Masturbace vám může pomoci zjistit, co je pro vás příjemné a vzrušující, což vám může pomoci ukázat partnerovi, co se vám líbí.

Účinky však nejsou vždy pozitivní

Přestože jsou prokázány výhody, někteří lidé mají s masturbací negativní zkušenosti. Může se vám to nelíbit, může to být proti vašemu náboženskému přesvědčení nebo vás to prostě nezajímá. To je v pořádku! Je jen na vás, zda se rozhodnete masturbovat, nebo ne.

Masturbace je v některých náboženstvích považována za hřích. S masturbací je také spojeno mnoho společenských stigmat. Někteří lidé se domnívají, že ženy by neměly masturbovat nebo že masturbace je nemorální.

A to nemluvíme o mýtech, které kolem masturbace vyvolávají úzkost. Mnozí z nás slyšeli fámy o tom, že masturbace způsobuje oslepnutí nebo že vám při ní mohou růst chlupy na rukou obě tato tvrzení jsou zcela nepravdivá a zdá se, že mezi dospívajícími jsou hojně rozšířená!

Kromě společenských a duchovních překážek mohou masturbaci ztěžovat i zdravotní potíže

Například masturbace může být obtížná, pokud se u vás vyskytují:

  • erektilní dysfunkce
  • nízké libido
  • vaginální suchost
  • pokud jste zažili sexuální trauma

Pokud si myslíte, že máte nějaké onemocnění, které vám ztěžuje masturbaci, a trápí vás to, poraďte se s lékařem, kterému důvěřujete. Stejně tak, pokud máte potíže s masturbací kvůli citovému strádání, může vám pomoci rozhovor s terapeutem.

Záleží jen na vašich individuálních potřebách a přáních

Je masturbace škodlivá? Ne, ze své podstaty ne. To, zda masturbujete a jak se při tom cítíte, je individuální. Pokud chcete masturbovat, masturbujte, ale nenuťte se k tomu pokud vás to nebaví, je to opravdu jen na vás!

zdroj:healthline

Kde koupit erotické pomůcky? Vyzkoušejte skvělý e-shop Sexičekshop.cz

Sexičekshop.cz už více než 10 let působí na trhu s erotickými pomůckami. Přes 100 tisíc spokojených zákazníků je zárukou spolehlivých dodávek.

Na všechny výrobky v nabídce platí prodloužená záruka na 3 roky. Všechny erotické pomůcky jsou navíc testované a zdravotně nezávadné.

Balíček je vždy doručen diskrétně, aby nikdo neviděl, co se nachází uvnitř.

aa4a2b97imp

Affiliate odkazy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.