Paleo dieta je jednou z nejoblíbenějších diet. Obsahuje celé, nezpracované potraviny a napodobuje způsob stravování lovců a sběračů.

Zastánci této stravy věří, že může snížit riziko moderních zdravotních problémů, a poukazují na to, že lovci se nepotýkali se stejnými nemocemi jako dnešní lidé, jako je obezita, cukrovka a srdeční choroby.

Mnohé studie totiž ukazují, že dodržování paleo diety může vést k výraznému úbytku hmotnosti a výraznému zlepšení zdravotního stavu.

Co je paleo dieta?

Paleo dieta se soustředí na konzumaci celých, nezpracovaných živočišných a rostlinných potravin, jako jsou ryby, maso, zelenina, vejce, ovoce, semena a ořechy.

Vyhýbá se zpracovaným potravinám, cukru, mléčným výrobkům a obilovinám. Na rozdíl od většiny diet se při paleo stravě nepočítají kalorie. Místo toho omezuje výše uvedené skupiny potravin, které jsou v moderní stravě hlavními zdroji kalorií.

Výzkumy ukazují, že diety, které kladou důraz na plnohodnotné potraviny, jsou pro hubnutí a celkové zdraví lepší. Jsou sytější, mají méně kalorií a snižují příjem zpracovaných potravin, které jsou spojovány s mnoha nemocemi.

Shrnutí:

Paleo dieta napodobuje stravu lovců a sběračů a jejím cílem je snížit riziko moderních onemocnění. Podporuje konzumaci celých, nezpracovaných potravin a omezuje potraviny, jako jsou obiloviny, cukr, mléčné výrobky a zpracované potraviny.

Jak vám paleo dieta může pomoci zhubnout

Paleo dieta vám může pomoci zhubnout mnoha způsoby. Níže uvádíme 5 z nich.

1. Vysoký obsah bílkovin

Bílkoviny jsou nejdůležitější živinou pro hubnutí. Dokážou zvýšit váš metabolismus, snížit chuť k jídlu a řídit několik hormonů, které regulují vaši hmotnost. Paleo dieta doporučuje přijímat potraviny bohaté na bílkoviny, jako je libové maso, ryby a vejce. Průměrná paleo strava totiž poskytuje 25-35 % kalorií z bílkovin.

2. Nízký obsah sacharidů

Jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout, je snížení příjmu sacharidů. Více než 23 studií ukazuje, že nízkosacharidová dieta je při hubnutí účinnější než tradiční nízkotučné diety. Paleo diety snižují příjem sacharidů tím, že vylučují běžné zdroje sacharidů, jako je chléb, rýže a brambory.

Je důležité si uvědomit, že sacharidy nejsou nutně škodlivé, ale omezení příjmu sacharidů může snížit denní příjem kalorií a pomoci vám zhubnout.

3. Snižuje příjem kalorií

Chcete-li zhubnout, musíte obecně snížit příjem kalorií. Proto je důležité vybírat si potraviny, které jsou syté, protože mohou zahnat hlad a pomoci vám jíst méně.

Pokud bojujete s hladem, pak by pro vás mohla být paleo dieta skvělá, protože je neuvěřitelně sytá. Studie totiž zjistily, že paleo strava je sytější než jiné populární diety, jako je středomořská nebo diabetická.

Studie navíc ukázaly, že paleo strava by vám mohla pomoci produkovat více hormonů, které vás po jídle zasytí, jako jsou GLP-1, PYY a GIP.

4. Eliminuje vysoce zpracované potraviny

Moderní strava je hlavním důvodem, proč obezita roste. Podporuje konzumaci vysoce zpracovaných potravin, které jsou plné kalorií, mají nízký obsah živin a mohou zvyšovat riziko mnoha onemocnění.

Mnohé studie totiž zjistily, že nárůst spotřeby vysoce zpracovaných potravin kopíruje nárůst obezity.

Paleo dieta omezuje vysoce zpracované potraviny, protože v období paleolitu nebyly k dispozici. Místo toho podporuje konzumaci libových zdrojů bílkovin, čerstvého ovoce a zeleniny a zdravých tuků, které jsou méně kalorické a bohaté na živiny.

5. Eliminuje přidaný cukr

Stejně jako vysoce zpracované potraviny může být konzumace příliš velkého množství přidaného cukru škodlivá pro vaše úsilí o hubnutí a zdraví obecně. Přidává do potravin kalorie a má nízký obsah živin. Nemluvě o tom, že vysoký příjem přidaného cukru může zvýšit riziko srdečních onemocnění a cukrovky.

Paleo dieta přidaný cukr zcela vylučuje a místo toho podporuje přirozené zdroje cukru z čerstvého ovoce a zeleniny. Ovoce a zelenina sice obsahují přírodní cukry, ale zároveň poskytují mnoho základních živin, jako jsou vitaminy, vláknina a voda, které jsou zdraví prospěšné.

Shrnutí:

Paleo strava vám může pomoci zhubnout, protože má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah sacharidů a neuvěřitelně vás zasytí. Eliminuje z jídelníčku také vysoce zpracované potraviny a přidaný cukr.

reklama

Paleo dieta může snížit množství břišního tuku

Břišní tuk je extrémně nezdravý a zvyšuje riziko cukrovky, srdečních onemocnění a mnoha dalších zdravotních potíží. Studie prokázaly, že paleo dieta je účinná při snižování břišního tuku.

V jedné studii dodržovalo 10 zdravých žen paleo dietu po dobu pěti týdnů. V průměru se jim zmenšil obvod pasu, což je ukazatel břišního tuku, o 8 cm a celkově zhubly asi 4,6 kg.

Paleo dieta může zvýšit citlivost na inzulín a snížit hladinu cukru v krvi

Citlivost na inzulín označuje, jak snadno vaše buňky reagují na inzulín. Zvýšení citlivosti na inzulín je dobrá věc, protože díky tomu vaše tělo účinněji odstraňuje cukr z krve.

Studie zjistily, že paleo strava zvyšuje citlivost na inzulín a snižuje hladinu cukru v krvi. Ve dvoutýdenní studii dodržovalo 24 obézních lidí s cukrovkou 2. typu buď paleo dietu, nebo dietu s mírným obsahem soli, nízkotučnými mléčnými výrobky, celozrnnými obilovinami a luštěninami.

Na konci studie se u obou skupin zvýšila citlivost na inzulín, ale účinky byly silnější u paleo skupiny. Pozoruhodné je, že pouze ve skupině paleo se zvýšila citlivost na inzulín u těch, kteří byli nejvíce rezistentní na inzulín.

Paleo dieta může snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění

Paleo strava je dosti podobná dietám doporučovaným na podporu zdraví srdce. Obsahuje málo soli a podporuje libové bílkoviny, zdravé tuky a čerstvé ovoce a zeleninu.

Proto není náhodou, že studie prokázaly, že paleo strava může snižovat rizikové faktory spojené s onemocněním srdce, včetně:

Krevní tlak: Analýza čtyř studií se 159 jedinci zjistila, že paleo strava snižuje systolický krevní tlak v průměru o 3,64 mmHg a diastolický krevní tlak o 2,48 mmHg.

Triglyceridy: Několik studií zjistilo, že konzumace paleo stravy může snížit celkový obsah triglyceridů v krvi až o 44 %.

LDL cholesterol: Několik studií zjistilo, že konzumace paleo stravy může snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu až o 36 %.

Může snižovat záněty: Zánět je přirozený proces, který pomáhá tělu léčit se a bojovat s infekcemi. Chronický zánět je však zdraví nebezpečný a zvyšuje riziko onemocnění, jako jsou srdeční choroby a cukrovka.

Paleo dieta klade důraz na určité potraviny, které mohou pomoci snížit chronický zánět. Doporučuje konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny, které představují skvělý zdroj antioxidantů.

Antioxidanty pomáhají vázat a neutralizovat volné radikály v těle, které poškozují buňky při chronickém zánětu.

Paleo dieta také doporučuje ryby jako zdroj bílkovin. Ryby jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které mohou snižovat chronický zánět tím, že potlačují hormony podporující chronický zánět, včetně TNF-α, IL-1 a IL-6 (29).

Shrnutí:

Paleo strava vám může přinést mnoho zdravotních výhod, včetně zlepšení citlivosti na inzulín a snížení množství břišního tuku, rizikových faktorů srdečních onemocnění a zánětů.

Tipy pro maximalizaci úbytku hmotnosti při paleo stravě

Pokud byste chtěli vyzkoušet paleo dietu, zde je několik tipů, které vám pomohou zhubnout:

Jezte více zeleniny: Zelenina je nízkokalorická a obsahuje vlákninu, která vám pomůže zůstat déle sytí.

Jezte různé druhy ovoce: Ovoce je výživné a neuvěřitelně syté. Snažte se jíst 2-5 kusů denně.

Připravte si je předem: Předcházejte pokušení tím, že si předem připravíte několik jídel, která vám pomohou překonat náročné dny.

Dopřejte si dostatek spánku: Dobrý spánek vám pomůže spalovat tuky tím, že udržuje pravidelné hormony spalující tuky.

Zůstaňte aktivní: Pravidelné cvičení pomáhá spalovat další kalorie a zvyšuje tak úbytek hmotnosti.

Shrnutí:

Mezi několik tipů, které vám pomohou zhubnout při paleo stravě, patří: jezte více zeleniny, připravujte si jídlo dopředu a zůstaňte aktivní.

Závěr

Je dobře známo, že dodržování paleo diety vám může pomoci zhubnout. Má vysoký obsah bílkovin, nízký obsah sacharidů, může snižovat chuť k jídlu a vylučuje vysoce zpracované potraviny a přidaný cukr.

Pokud neradi počítáte kalorie, důkazy naznačují, že paleo dieta by mohla být skvělou volbou pro vás. Je však důležité si uvědomit, že paleo dieta nemusí být vhodná pro každého.

zdroj:healthline.com

Kde koupit výrobky Keto Fit na hubnutí?

KetoFit.cz je obchod se zaměřením na proteinovou dietu. K zakoupení jsou jak jednotlivé proteinové produkty, tak praktická balení. Tato keto dieta je vyvinuta českými specialisty zejména pro ženy, které chtějí rychle zhubnout.

affiliate odkazy