Jedno staré přísloví říká, že v padesáti letech máte tvář, jakou si zasloužíte. Ačkoli je povaha tohoto výroku velmi diskutabilní, pravdou je, že každý den mnoho z nás dělá jednoduché, zdánlivě neškodné a snadno přehlédnutelné věci, které nám způsobují předčasné stárnutí pokožky. Provedením několika jednoduchých změn se můžete přiblížit k vytouženému obličeji, a to v každém věku. Přečtěte si, které to jsou. 

Zíráte do monitoru nebo mobilu. 

To, co děláte právě teď, může mít za následek vaše předčasné stárnutí. Vědci tvrdí, že nadměrné vystavování se modrému světlu (které vyzařují telefony a monitory počítačů) může způsobovat zrychlené stárnutí. Studie z roku 2019 publikovaná v časopise Aging and Mechanisms of Disease zjistila, že modré světlo může poškozovat buňky v mozku a očích. Výzkumníci doporučili zajistit si co nejvíce přirozeného světla, nosit brýle blokující vyzařování modrého světla a omezit čas strávený u obrazovky. 

Nepoužíváte hydratační krém a opalovací krém. 

Pokud nepoužíváte denně hydratační krém na obličej, vynecháváte účinnou prevenci proti nejviditelnějším známkám stárnutí. Hydratační krém zadržuje v pokožce vodu a dodává jí mladistvý vzhled. Pro maximální účinek proti stárnutí si vyberte hydratační krém s ochranou proti slunečnímu záření, který dokáže ochránit obličej před stárnutím způsobeným sluncem. Chtějte takový, který má ochranný faktor SPF alespoň 30 a blokuje UV-A i UV-B záření. 

Nedostatečné množství spánku způsobuje předčasné stárnutí.

Pokud nebudete spát, můžete ztratit mladistvý vzhled. Podle studie publikované v časopise Clinical and Experimental Dermatology zaznamenaly ženy, které uváděly, že mají kvalitní spánek, o 30 % lepší „regeneraci kožní bariéry“ a „výrazně nižší vnitřní stárnutí kůže“ než ženy, které spaly špatně. Odborníci doporučují, abyste si každou noc dopřáli alespoň sedm hodin kvalitního spánku. 

Nadměrná konzumace alkoholu.

Alkohol dehydratuje pokožku a způsobuje záněty, což jsou dva charakteristické znaky předčasného stárnutí. Pokud pijete příliš často, je pravděpodobné, že se vám objeví více jemných linek, vrásek, zarudnutí a otoků. Chcete-li tomu předejít a snížit riziko rakoviny a srdečních onemocnění, pijte s mírou. To znamená maximálně dva alkoholické nápoje denně u mužů a jeden u žen. 

Příliš mnoho cukru.

Výsledky výzkumných studií naznačují, že strava obsahující velké množství cukru nebo jiných rafinovaných sacharidů může urychlit stárnutí. Je to pravda, cukr může skutečně způsobovat vrásky. Cukr se váže na bílkoviny v naší pokožce, které ji udržují mladou, poškozuje je a brání jejich obnově. Místo sladkého si jídla a svačiny doplňujte plnohodnotnými potravinami. Konzumace velkého množství čerstvého ovoce a zeleniny může pomoci zabránit poškození, které vede k předčasnému stárnutí pleti.