Těhotenství v 35 letech: Je to vážně takový problém?

Na co čekáš, pospěš si, už máš na to věk a pak už to nepůjde, tlačí na vás okolí. Nedbají na to, že nemáte vhodného partnera, dostatečnou finanční rezervu nebo že se zkrátka ještě necítíte. Kdyby ale tušili, že vám už teď zadělávají na problém, možná by zmlkli.

Pokud jste zdravá, není důvod, proč by to nešlo

Chodíte každý rok na gynekologickou prohlídku a neřešíte žádný problém, kvůli kterému byste měla první těhotenství uspíšit? Pak se nenechte znepokojit připomínkami okolí, které na vás začalo vyvíjet nátlak těsně po třicátých narozeninách (často ještě dřív), a vězte, že těhotenství ještě můžete za určitých podmínek odložit.

Těhotenství v 35 letech

Věk 35 let je označován za hraniční pro první dítě, a to kvůli snížení plodnosti, ke kterému právě v tomto věku dochází. Jak ale někteří gynekologové a lékaři z center asistované reprodukce uvádějí, často ženě nejde otěhotnět spíš proto, že v případě opakovaných neúspěšných pokusů začne příliš brzy panikařit. Na rozdíl od ženy o 10 let mladší ji pohltí strach, že je pozdě a že už nemá na tyto nezdary čas. A to je ta chyba. Jak známo, právě stres šance na otěhotnění výrazně snižuje.

Těhotenství v 35 letech, rada od gynekoložky

Jestliže si přejete otěhotnět, v jakémkoli věku si s partnerem v období ovulace naplánujte procházku, romantickou večeři, zkrátka se nejdřív čímkoli příjemně nalaďte. Vytvoření podmínek, ve kterých nebude vládnout nervozita z toho, že se to nepovede, je klíčové. Často ženy ve vyšším věku otěhotněly okamžitě poté, co snahu o dítě vzdaly a pořídily si psa nebo si začaly vyřizovat adopci. Myslete na to! Když budete v pohodě, skutečně není důvod, proč by se to nepodařilo.

Těhotenství v 35 letech, rok snažení je normální

Když žena už několik let ze všech stran poslouchá varování, že po pětatřicítce jí nepůjde otěhotnět, je pochopitelné, že je vynervovaná možná už předtím, než se vůbec začne s partnerem snažit. S každou další menstruací pak panikaří čím dál víc. Ve skutečnosti je úplně normální, když na početí musíte čekat až 1 rok. To platí pro mladé i starší ženy. Teprve poté je na místě uvažovat o návštěvě gynekologa a probrat s ním další možnosti. Na vyšetření plodnosti by se měl vydat i partner.

Do jaké míry hrozí výskyt genetických vad?

Děsí vás i zvěsti o tom, že těhotenství ve věku nad 35 let znamená zvýšené riziko postižení dítěte? Je prokázáno, že děti starších žen nejsou častěji postižené, než děti mladších žen – až na jednu výjimku, a tou je dle studií Downův syndrom.

V České republice se s Downovým syndromem ročně narodí 1 dítě z 1500, přičemž žena ve věku 35 let musí počítat s rizikem 1:380, žena v 36 letech 1:310, v 37 letech 1:240. Nejrizikovější skupinou jsou rodičky nad 45 let, kterým se s Downovým syndromem rodí každé 35. dítě. Zároveň ale dle statistik víme, že polovinu dětí s Downem porodí ženy nad 35 let a druhou poloviny ženy pod 35 let. Není tedy pravda, že mladé rodičky mají riziko zanedbatelné.  

Velkou výhodou je, že v současnosti máme k dispozici kvalitní screening, který postižení včas odhalí a tím dá ženě možnost rozhodnout se o ukončení těhotenství.

Dá se mu Downovu syndromu předcházet?

Možnosti prevence jsou omezené. Nejčastěji se zmiňuje užívání kyseliny listové: 3 měsíce před tím, než se začnete o dítě pokoušet, ji užívejte vy i partner v množství 0,5 mg denně. O volbě konkrétního přípravku se poraďte s lékařem a mějte na paměti, že společně s kyselinou je třeba doplňovat i zinek, vitamín C a B12. Kyselina listová je důležitým prvkem při rozdělování chromozomů, ke kterému dochází před ovulací při dozrávání vajíčka. Začít ji brát až po otěhotnění tedy nemá smysl.

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

Affiliate odkazy