Pokud jste někdy nakupovali produkty pro péči o pleť, víte, že existují vitamíny na pleť, které slibují, že vám během chvilky zajistí perfektní pleť jako ze žurnálu. Jak se vyznat v tom, které přípravky jsou pro vaši pokožku nejvhodnější? Pravdou je, že ne všechny složky péče o pleť jsou si rovny. Porozumění tomu, které vitaminy jsou pro váš typ pleti prospěšné, může mít zásadní vliv na řešení běžných problémů pleti, jako jsou černé tečky, známky stárnutí a nerovnoměrný tón pokožky.

Zjistili jsme, které vitamíny na pleť jsou ty nejlepší.

1. Vitamíny na pleť, vitamín C

Pleťové sérum s vitamínem C

Není překvapením, že tento vitamín je na prvním místě seznamu. Je to jedna z těch složek, kterou by měli používat všichni v každodenní péči o pleť. Vitamin C chrání pleť před volnými radikály, které přispívají ke vzniku známek stárnutí, jako jsou jemné linky, vrásky a tmavé skvrny. Vitamin C je vhodný pro všechny typy pleti. Nemluvě o tom, že vitamín C pomáhá našemu tělu produkovat více kolagenu, což se nám s přibývajícím věkem velmi hodí. Doporučuje se aplikovat tento vitamin na pleť lokálně, aby se rychle vstřebal. Zkuste ho nanést ráno pod opalovací krém, abyste se lépe chránili před volnými radikály. V drogerii nebo lékárně hledejte séra s vitaminem C.

Doplňky stravy s vitamínem C

Tělo si vitamín C nedokáže samo vytvořit ani uložit. Vitamín C musí člověk přijímat, aby přežil. Většina zvířat si dokáže vitamín C vytvořit sama, člověk to však nedokáže, a proto ho musí konzumovat. To znamená každý den. Vitamin C je potřebný pro podporu tkání ve všech částech těla včetně kůže.

Podle studie publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition je vyšší příjem vitaminu C spojen s méně vrásčitou pokožkou. Bylo také prokázáno, že díky svým vlastním antioxidačním vlastnostem bojuje proti oxidačnímu stresu v buňkách, a to podporuje nejen zdraví kožních buněk, ale může pomoci ochránit pokožku před UV zářením.

Vitamíny na pleť

2. Vitamíny na pleť, vitamín E

Vitamín E je skvělý pro ochranu pokožky před UV zářením. Jelikož se jedná o antioxidant, pomáhá neutralizovat volné radikály a zpomalovat známky stárnutí, díky svým zklidňujícím a hojivým vlastnostem je vhodný také pro ošetřování podrážděné pokožky. Vitamin E je nejlepší používat společně s vitaminy A a C, protože pomáhá zesílit jejich účinky.

Doplňky stravy s vitamínem E

Při konzumaci se vitamin E podílí také na tvorbě a struktuře kolagenu. Pomáhá stabilizovat vitamin C. Kromě toho příjem vitaminu E chrání před síťováním kolagenu, což je proces, který hraje roli při stárnutí pokožky. Když se kolagen zasíťuje, stává se tvrdým a tuhým, což vede ke známkám stárnutí. Díky svým antioxidačním schopnostem přispívá tento základní vitamin rozpustný v tucích také k podpoře kožní bariéry, která udržuje pokožku pružnou a snižuje její dehydrataci.

3. Astaxanthin

Sérum s Astaxanthinem

Tento antioxidant svou schopností neutralizovat volné radikály je ještě silnější než vitamin C. Bojuje proti volným radikálům, a dokonce pomáhá obnovovat DNA poškozenou UV zářením a dalšími agresory z okolního prostředí. Zařazením tohoto vitaminu do péče o pleť můžete očekávat zlepšení pružnosti a vzhledu pleti a také lepší úroveň hydratace.

Doplněk stravy Astaxanthin

Výzkumy ukazují, že tento jedinečný karotenoidní fytonutrient má při perorálním užívání v dostatečném množství skvělé účinky na pleť. V jedné klinické studii zaznamenali účastníci zlepšení elasticity pleti, zatímco u těch, kteří doplňky neužívali, se vrásky naopak zvětšovaly. V jiné studii se při doplňování astaxanthinu v kombinaci s kolagenem výrazně zlepšila elasticita, hladkost a hydratace pleti během pouhých 12 týdnů.

Jiná studie zjistila, že astaxanthin výrazně přispěl ke zjemnění vrásek, zmenšení velikosti stařeckých skvrn a zlepšení textury pleti. A v nedávné dvojitě zaslepené klinické studii subjekty hlásily výrazné zlepšení úrovně hydratace (zejména v okolí očí), celkové zlepšení pružnosti, vzhledu a barvy pleti.

4. Vitamíny na pleť, vitamín A

Retinoidy jsou nejen jednou z nejběžnějších forem vitaminu A určených na pleť. Zdá se, že jsou univerzální odpovědí na řadu běžných problémů s pletí. Retinoidy jsou aktivní formy vitaminu A a fungují tak, že stimulují buněčnou výměnu, což podporuje tvorbu novější a hladší pleti, stimulují tvorbu kolagenu, čímž redukují jemné linky a vrásky, zaměřují se na tmavé skvrny a redukují je a uvolňují póry.

Sérům s vitamínem A

Pravidelné používání retinolu časem povede k lepší pružnosti, tónu a struktuře pleti, protože vitamin A posiluje a zesiluje kožní bariéru. Pokud s vitamínem A začínáte, začněte pomalu. Může mít dráždivé účinky, jako je zarudnutí, olupování a šupinatění. Nejlepší je aplikovat ho v malém množství každé dva až tři dny, dokud si vaše pokožka nevytvoří na účinnou látku toleranci.

Doplňky stravy s vitamínem A

Méně známým doplňkem stravy pro pleť je vitamin A. Tento v tucích rozpustný vitamin je nezbytnou živinou pro správné fungování různých systémů v celém těle (vzpomeňte si na zrak, imunitu a další). Je základní živinou pro pleť, protože působí jako antioxidant a podporuje proces, při kterém se pleť přirozeně regeneruje.

5. Koenzym Q10

Sérum a krémy Koenzym Q10

Koenzym Q10 je sloučenina rozpustná v tucích, která se nachází ve všech buňkách. Vaše tělo ho potřebuje k tvorbě energie. Bohužel jeho přirozená hladina se věkem snižuje. Výzkumy ukazují, že jeho aplikace v podobě krému nebo séra významně zlepšuje hladiny zjištěné v kožních buňkách a zároveň zvyšuje schopnost pokožky bojovat s volnými radikály. A díky své schopnosti redukovat jemné vrásky se stal velmi oblíbenou složkou péče o pleť. Výzkum zjistil, že lokální aplikace Koenzymu Q10 může výrazně zmenšit vrásky v obličeji.

Doplňky stravy Koenzym Q10

Tento doplněk má mnoho výhod pro celé tělo. V případě pokožky pomáhá snižovat oxidační stres a peroxidaci lipidů, tedy procesy, při nichž volné radikály narušují rovnováhu oxidantů a negativně ovlivňují buněčné membrány. Koenzym s antioxidačními účinky podporuje hladší a zdravější pokožku. Jedna studie zjistila, že koenzym redukuje vrásky a linky a zároveň zlepšují hladkost pokožky. Koenzym navíc chrání membrány mitochondrií a regeneruje další antioxidanty, jako jsou vitaminy C a E, které jsou pro zdravou pokožku stejně důležité.

6. Vitamíny na pleť, vitamín B5

Sérům a krémy s vitamínem B5 na suchou pokožku

Vitamin B5, známý také jako kyselina pantotenová, je vhodný pro suchou pokožku. Je to zvláčňující látka, která hojí suchou a opotřebovanou pokožku, a zároveň ji hydratuje. Používá se také k redukci skvrn a podráždění. Tento hydratační vitamin často najdete v sérech, gelech a krémech a může být záchranou v chladných zimních měsících, kdy pleť bývá vysušená a šupinatá.

Doplňky stravy s vitamínem B5

Ačkoli je třeba provést další výzkum, aby bylo možné učinit závěr o jeho účinnosti jako antioxidantu, je známo, že tento ve vodě rozpustný vitamin B hraje určitou roli při podpoře funkce kožní bariéry. Kromě toho B komplex vykazuje protizánětlivé vlastnosti a v klinické studii bylo prokázáno, že pomáhá při problémech s pletí.

7. Niacinamide

Sérům Niacinamide

Tato zdraví prospěšná složka je ve světě péče o pleť stále populárnější. Je jemná, účinná a dokáže působit na každý typ pleti včetně té citlivé. Má protizánětlivé účinky, pomáhá řešit pigmentaci, reguluje produkci oleje, vyrovnává tón pleti, zvyšuje produkci ceramidů a pomáhá obnovit kožní bariéru.

Doplňky stravy

Vitamin B3 se někdy označuje jako niacin, niacinamid nebo nikotinamid. Podílí se na tvorbě buněčné energie (včetně energie pro kožní buňky) a na zdraví mitochondrií. Niacin má mnoho prospěšných účinků na celé tělo, včetně pokožky, zejména v souvislosti s udržováním silné kožní imunity při vystavení UV záření a stresu.

zdroj:mindbodygreen.com

Kde koupit kosmetiku? Vyzkoušejte skvělý e-shop BIOOO.cz

Biooo.cz je česká firma která od roku 2008 prodává bio kosmetiku, eko drogerii a zdravou výživu. Díky tomu jsou dnes největším obchodem a e-shopem s tímto sortimentem na českém trhu. A co o sobě říkají? „Prodáváme jen to, čemu sami věříme a co sami používáme.“

Affiliate odkazy